Başkan Azis: Yerel vergi farkı ödemeleri, eski Valinin yürüttüğü kavgadan kaynaklanıyorPerşembe, 25 Kasım 2021

Başkan Azis: Yerel vergi farkı ödemeleri, eski Valinin yürüttüğü kavgadan kaynaklanıyor

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis, “Yüksek İdare Mahkemesinin (VAS) kararı sonrasında 2020-2021 dönemi için yerel vergi ve harçların fark tutarlarının yüzde 100 tahsil edilmesi sonucunda belediye bütçesine yaklaşık 1,5 milyon leva gelir girmesi bekleniyor. VAS, daha sonra eski Bölge Valisi Nikola Çanev’in itiraz ettiği, ancak Kırcaali İdare Mahkemesi tarafından onanan Belediye Meclisinin Aralık 2019'da yerel vergi ve harç oranlarını artırmaya yönelik kararlarını onadı” diye kaydetti.

Belediye Başkanı, vergi farkı ödemelerinin belirtilen süre içinde Belediye ile Valilik arasında yaşanan kurumsal savaştan kaynaklandığını vurguladı.

Dr. Müh. Azis, “Bu, Nikola Çanev'in Kırcaali halkına Noel "hediyesidir". Bu ek ödemeden hiçbir şekilde Belediye, Belediye yönetimi, Belediye Meclisi suçlu değildir. Ek ödeme, VAS’ın bir mahkeme kararının onanmasına dayanmaktadır. Ve bu durum, eski Bölge Valisi Nikola Çanev'in Belediye Meclisinin yerel vergi ve harçların miktarı ve evsel atık ücretiyle ilgili her kararına itiraz ederek yürüttüğü kurumsal savaşın bir sonucudur” diye yorumda bulundu. Çanev’in temyizler sonucunda Kırcaali sakinlerinin her biri yerel vergi ve harçlardan 100 leva tasarruf ettiği yönündeki basına yaptığı açıklamalarına dikkat çeken Belediye Başkanı, “Şimdi VAS’ın kararı gereği vergi farkı tutarlarını geri ödemek zorunda kaldığımıza göre bu miktarı nasıl tasarruf ettiniz acaba" diye retorik soru sordu. Dr. Müh. Azis, kurumlar arasındaki kavgadan ilçe halkının zarar gördüğünü vurguladı.

Belediye Başkanının ifadesine göre, Belediye Meclisi kararı ile vadesi gelen faizler kaldırılmış olup, vatandaşlar ödenmesi gereken ek tutarları bu yıl sonuna kadar ödemeleri halinde yüzde 5'lik indirim imkanından da faydalanabilecekler. Dr. Müh. Azis, “Belediyenin yapabileceği tek şey, vatandaşların yıl sonuna kadar ödemek zorunda oldukları vergi tutarlarını yaklaşık yüzde 20 oranında azaltmaktır” dedi.


DİĞER HABERLER