Başkan Dr. Müh. Azis, İstanbul'da büyük bir iş forumunda Kırcaali'deki yatırım fırsatlarını anlattıCuma, 27 Ocak 2023

Başkan Dr. Müh. Azis, İstanbul'da büyük bir iş forumunda Kırcaali'deki yatırım fırsatlarını anlattı

Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis, Yenilikçilik ve Büyüme Bakanlığı'na bağlı Bulgaristan Yatırım Ajansı (BAİ) tarafından düzenlenen Rodop şehrinden bir iş heyetinin başkanı olarak İstanbul'da düzenlenen bir iş ve yatırım forumuna katıldı.

Forum sırasında Bulgaristan'ın Türkiye'ye ihracatının %32'nin üzerinde arttığı ve 2022'de Türk şirketlerinin Bulgaristan'a 1 milyar avronun üzerinde yatırım yaptığı netleşti. Dr. Müh. Azis, “2200'den fazla Türk şirketi, iş yapmak için Bulgaristan'ı tercih ederek, ülkemizdeki en büyük işverenler arasında girdi” diye yorum yaptı.

Etkinliğe otomotiv, makine mühendisliği, sağlık ve turizm sektörlerinden 200'den fazla temsilci katıldı. Foruma Bulgaristan tarafından Yenilik ve Büyüme Bakanı Alexander Pulev, turizm ve sağlık bakanları İlin Dimitrov ve Asen Medjidiev, Türkiye tarafından ise Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali Dönmez katıldılar.

Kırcaali Belediye Başkanı, "Forumun delegeleri önünde Kırcaali Belediyesi’nin yatırımcılara sunduğu fırsatları sundum. Onlar arasında öne çıkanların, mükemmel ulaşım ve iletişim altyapısı, iyileştirilmiş çevre, şehirde yaşam, eğlence ve çalışma fırsatları olduğunu ve ayrıca Kırcaali ve bölgedeki mevcut büyük yatırımcılarla çalışmanın karşılıklı yarar sağlayan yanlarını anlattım" diye aktardı.

Dr. Müh. Azis’in ifadesine göre, son yıllarda bir dizi Türk şirketi yatırım yapmak için Bulgaristan'ı tercih ederek imalat, turizm ve sağlık sektörlerinde 4600'den fazla kişiye istihdam yarattı.

Belediye Başkanı, “Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali Dönmez ile yaptığımız görüşmede Bulgaristan ile Türkiye arasında pek çok sektörde iyi iş birliğine de örnek teşkil eden mükemmel komşuluk ve ortaklık ilişkilerine dikkat çektik” diye belirtti.

Bulgaristan-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (BULTİŞAD) Onursal Başkanı ve Alcomet AD sahibi Fikret İnce de mükemmel bir yatırım yapmak için Bulgaristan'ın sunduğu avantajları vurguladı. Salonda bulunan 200'den fazla iş insanına hitap eden İnce, Bulgaristan'da ve özellikle sanayi bölgelerinde yatırım yapmaktan korkmamaları gerektiğini söyledi.


DİĞER HABERLER