BAŞKONSOLOS CÜNEYT YAVUZCAN, FİLİBE’DE ÖĞRETİM YILI AÇILIŞI TÖRENİNE KATILDIÇarşamba, 15 Eylül 2010

BAŞKONSOLOS CÜNEYT YAVUZCAN, FİLİBE’DE ÖĞRETİM YILI AÇILIŞI TÖRENİNE KATILDIT.C. Filibe Başkonsolosu Cüneyt Yavuzcan, 2010-2011 Öğretim Yılının açılışı münasebetiyle, 15 Eylül 2010 Çarşamba günü Filibe'deki bir Türk yatırımı olan özel "Drujba" (Dostluk) İlköğretim Okulu'nda düzenlenen açılış törenine katıldı.

Başkonsolos Yavuzcan, açılışta okul yönetimine, öğretmenlere, velilere ve öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, eğitimin bir insanın yaşamındaki ve kişiliğinin şekillenmesindeki önemine değinerek, herkesin kaliteli eğitim alma hakkına sahip olması gerektiğini, içinde bulunduğumuz çağda yaşanmakta olan iletişim devrimiyle ülkeler arasındaki sınırların saydamlaştığını, bunun olumlu yönde insanlar arasındaki ilişkileri kolaylaştıran, dostlukları ve işbirliklerini arttıran etkileri olduğunu, insan hakları, çoğulcu demokrasi, hukukun üstünlüğü gibi değerlerin evrenselleştiğini, insanların kendilerini ülkelerinin sınırları içine hapsetmeyip dünyayla bütünleşmeleri ve bu yöndeki yeni değişimi anlamaları gerektiğini, gelecekte ancak yeni çağa ayak uydurabilen ülkelerin, toplumların ve bireylerin başarılı olabileceklerini, aslında internet sayesinde bilgiye kolayca ulaşabilen, dünyanın her köşesinden arkadaş edinebilen çocukların bu realiteyi zaten yaşamakta olduklarını, öğretim kurumlarının ve anne babaların dünyaya ve değişik kültürlere açık, önyargılarla hareket etmeyen, rasyonel düşünceye sahip, bilim ve sanatı yaşamlarının rehberi yapacak çocuklar yetiştirmelerinin gelecekteki başarıları için çok önemli olduğunu, bu şekilde yetişmiş bireylerin toplumsal huzurun sağlanması ve ülkeler arasında barış ortamının kurulması için de büyük rol oynayacaklarını ifade etti.

Törende, çocuklar dans ve müzik gösterileri sundular, şiirler okudular.

Özel Drujba Okulu, Filibe'de 2005 yılında faaliyete başladı. Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına göre eğitim vermektedir. Bu yıl hazırlık ve 1. sınıftan 7. sınıfa kadar toplam 92 öğrenci eğitim alacaktır. Verdiği kaliteli eğitimle Filibe'de giderek tanınan ve çocuklarının iyi yetiştirilmesini isteyen veliler tarafından tercih edilen okul, öğretmenlerin her öğrenciyle tek tek ilgilenebilmesi amacıyla küçük sınıflarda eğitim veriyor. Okul, öğrencilere modern öğrenim imkanları sunuyor.

Drujba Okulu'nda ayrıca, yetişkinler için İngilizce, Türkçe ve Bulgarca dil kursları düzenleniyor.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER