BAŞMÜFTÜ ALİŞ HACI: MÜSLÜMANLAR BASKI ALTINDA TUTULUYORPerşembe, 25 Kasım 2010

BAŞMÜFTÜ ALİŞ HACI: MÜSLÜMANLAR BASKI ALTINDA TUTULUYORBulgaristan'ın seçilmiş müftüsü Mustafa Aliş Hacı, bu ülkedeki Müslümanların kendilerini göreve getirdiğini, ancak Bulgaristan'ın yetkili makamlarınca bunun kabul edilmediğini söyledi.

Hacı, bir konferans için bulunduğu Bursa'da gazetecilere yaptığı açıklamada, yıllar önce yapılan bir anlaşma gereği Bulgaristan'da Başmüftünün seçimle göreve geldiğini anlattı.

1997'den 2000'e kadar müftülük yaptığını anlatan Hacı, '2005'te tekrar seçildim ve devam ediyorum. Halk nezdinde seçilmiş müftüyüm. Açılan dava nedeniyle Bulgaristan yüksek mahkemesi 2008'de yapılan seçim iptal etti' dedi.

Hacı, geçen yıl bir kongreyle yeniden seçildiğini belirterek, şöyle konuştu:

'Müslümanlar bizi seçti ancak devlet tanımıyor. Kongre, mahkeme tarafından tescil edilmediği için yürürlüğe girmedi. Şu anda Bulgaristan'da başmüftü yasal olarak yok. Başmüftülük binasındayız ve Müslümanlar bizi tanıyor. Görevimize devam ediyoruz. Bulgaristan vatandaşı olarak haklarımızı arıyoruz. 1996'da yapılan kongrede seçildiğini iddia eden bir kişi, kendini başmüftü sanıyor. Biz, bizi seçen Müslümanlara hizmete devam edeceğiz.'

- BULGARİSTAN'DAKİ CAMİLER VE EZAN SORUNU-

Hacı, Bulgaristan'da 1,5-2 milyon civarında Müslüman, bin 128 cami ve 302 mescit bulunduğunu ifade ederek, 'Bunun yanı sıra Osmanlı döneminden kalmış 12 camiye el konulmuş durumda ve alamıyoruz. Bu camilerde ibadet edilemiyor. Konuyla ilgili kanunlara rağmen bu camiler bize verilmiyor' dedi.

Bazı yerlerde cami inşa etmek istediklerini ancak buna da izin alamadıklarını belirten Hacı, başlattıkları bir cami inşaatının da durdurulduğunu söyledi.

Bulgaristan'da ezan sorunu yaşadıklarını da vurgulayan Hacı, şunları kaydetti:

'2 yıl önce ezan protestosu düzenlendi. Ezanı susturmaya çalıştılar. Buna rağmen ezanımızı susturmadık. Ezan okumaya devam ediyoruz. Bazı şehirlerde ezana izin vermiyorlar. Sadece öğlen ve ikindi vakitlerinde ezan okunabiliyor. Camilerin yenilenmesi gerekiyor ama büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Tüm yapılanlar karşısında haklarımızı elde etmeye çalışacağız.'


DİĞER HABERLER