Başmüftü Dr. Haci, Malevo köyünde kurban merasimine konuk olduPazartesi, 21 Kasım 2022

Başmüftü Dr. Haci, Malevo köyünde kurban merasimine konuk oldu

Başmüftü Dr. Mustafa Haci, Haskovo Bölge Müftüsü Erhan Receb'in davetlisi olarak Malevo (Tekkeköy) köyünde yapılan kurban merasimine konuk oldu.

Müminleri selamlayan Bulgaristan Müslümanlarının ruhani lideri, dinin insan hayatındaki gerekliliği ve kişisel gelişim üzerine bir vaaz verdi.

Dr. Mustafa Haci, maddi ile manevi arasında bir paralellik kuran Başmüftü, "Her şeye sahip olabiliriz,  ama içsel inançtan yoksun olabiliriz. Bu yüzden dine geri dönmeliyiz" dedi.

Günümüz toplumunun sorunlarını Hz. Muhammed SAV’in zuhur döneminde yaşanan sorunlarla karşılaştıran Dr. Haci, “Hz. Muhammed SAV, nur ve kurtuluş olarak gönderilmiştir. Allah onu göndermekle insanlara onurlu yaşamayı öğretmek istemiştir. O zamanlarda ise adaletsizlik, baskı ve aldatma, günümüzdekilerle aynısıymış - güçlü zayıfı sömürüyormuş, zengin ise fakiri soyuyormuş” diye anımsattı ve özgürlük ve haysiyet istiyorsak tek yolun yeniden Resulullah'ın yolunu izlemeye başlamak olduğunu vurguladı.

Başmüftü, müminleri dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar İslam'ın hükümlerine uymaya çağırdı.

Dr. Haci, “Her biriniz kendinizle baş başa kalmaya çalışın ve kendinizi, ailenizi ve toplumu ilgilendiren soruları yanıtlamaya çalışın! Yaptığınız şeyler yeterli mi, değil mi? Allah-u Teala yaşam tarzınızdan razı olur mu? Yaşam biçiminiz ona hoşnut eder mi?

Bu soruların cevabı üzerinde düşünebilirsek, Allah ile olan ilişkimiz hakkında bir cevap bulabilirsek, bu mutluluğumuz garanti altına alınmış ve daha iyi bir geleceğe sahip olacağız demektir” diye konuştu.

Vaazın ardından 600 kişinin aynı sofrada buluştuğu kurban eti ile yapılan yemek ikram edildi, sağlık ve esenlik için dua okundu.  


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER