Başmüftü Dr. Mustafa Hacı, Londra’da Dünya İslam Birliği 1. Konferansı’na katıldıÇarşamba, 15 Mart 2023

Başmüftü Dr. Mustafa Hacı, Londra’da Dünya İslam Birliği 1. Konferansı’na katıldı

Başmüftü Dr. Mustafa Hacı, 11-13 Mart 2023 tarihleri ​​arasında Londra'da düzenlenen Dünya İslam Birliği’nin bu yıl 1’incisini düzenlediği konferansa katıldı.

Forum, Mekke Şartı’nın tartışılması, işbirliği ve açıklığa kavuşturulması için Avrupa ve Birleşik Krallık'tan 35'ten fazla ülkeden Müslüman liderleri bir araya getirdi.

1200'den fazla müftü ve çeşitli uluslararası kuruluşların liderleri tarafından imzalanan belge, küresel ölçekte tarihi öneme sahip olup Müslüman topluma özgü bir belgedir.

“Mekke Beyannamesi" olarak da bilinen Mekke Şartı, Dünya Müslüman Birliği'nin girişimiyle 28 Mayıs 2019 tarihinde Suudi Arabistan'da onaylandı. Mekke Şartı, aşırıcılık, nefret söylemi ve şiddetle mücadele ilkelerini ve hedeflerini içerir, dini ve kültürel çeşitliliği, kadınların hakları ve rolünü destekler.

Londra'daki toplantılarda Başmüftü, Mekke Şartı’nda yer alan ve farklı etnik köken, ırk ve milliyetlere bakılmaksızın tüm insanların Yüce Allah önünde eşit olduğunu belirten birinci ilkeye atıfta bulundu. Güçlendirme ve kadın haklarına saygı da konferansın temaları arasında yer aldı.

Programın zirve noktasına ulaştığı Roundhouse'daki gala yemeğinde Dr. Mustafa Hacı, arkasında Avrupa ve İngiltere'den tüm Müslüman liderler ve etkinliğin konuklarının saf tuttuğu akşam namazını kıldırdı.

Başmüftü, Londra ziyareti sırasında bir araya geldiği Dünya İslam Birliği Genel Sekreteri Dr. Muhammed El-İsa’ya Bulgaristan'daki Müslüman toplumunun yaşadığı sorunları, başarılarını ve karşılaştığı zorlukları anlattı.

Dr. Hacı, Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Londra Başkonsolosluğu Sosyal İşler Ataşesi Ensari Yentürk'ü de ziyaret etti. Görüşmede Bulgaristan’dan üniversiteliler ve öğrencilerin İngilizce öğrenmek veya bilgilerini geliştirmek için yaz tatillerinde İngiltere’yi ziyaret etme olanakları tartışıldı.

Başmüftü'nün ziyaret ettiği yerler arasında Londra'daki Aziziye Camii de vardı. Dr. Hacı, Ramazan ve Kurban Bayramı gibi en önemli bayramlarımızda caminin kapılarını Bulgaristan'dan gelen Müslümanlara açan cami encümenliğine teşekkür etti.

Başmüftülük Avrupa Koordinatörü Mustafa İzbiştali'nin yoğun çalışmaları sayesinde Başmüftü'nün hemşerilerimizle bir araya geldiği, dini faaliyetlerin Büyük Britanya'da ve özellikle Londra'daki kardeşlerimizin de yararlanacağı şekilde geliştirilmesi için önemli kararların alındığı bir toplantı da düzenlendi.

Toplantıya Bulgaristan'dan 100'ün üzerinde mümin katıldı ve ülkemizin farklı yerlerinden temsilcilerden oluşan 9 kişilik bir çalışma grubu oluşturuldu. Çalışma grubu, Londra'da Müslüman Derneği'nin kurulması için gerekli belgeleri hazırlayacak.

Başmüftü, “Bu, Londra'daki Bulgaristan Müslüman toplumunun Bulgaristanlı Müslüman kimliğini, değerler sistemini, ahlakını kaybetmemesi için atması gereken ilk adımdır. Dünyanın neresinde olursa olsun, zamansızlık, mesafe, yoğunluk gibi zorluklar ne olursa olsun Bulgaristan Müslümanları bir arada olmalıdır. Ancak o zaman adaletsizliğin, değişen dünyanın zorluklarının ve yok olan değerlerin üstesinden gelinebilir. Bir kurum olarak Başmüftülüğümüz her zaman onurlu Müslümanların arkasında olmuş ve onların lehine çalışmıştır. 100 yılı aşkın bir süredir var olan kurumumuz, bir topluluk tarafından oluşturulduğu için her zaman varlığını sürdürecek. Herhangi bir bölünme, Müslümanların aleyhine olup Kur'an-ı Kerim'in bildirdiği emirlere aykırıdır” diye kaydetti.


DİĞER HABERLER