Başmüftü Dr. Mustafa Hacı'dan Aşure Günü MesajıÇarşamba, 19 Eylül 2018

Başmüftü Dr. Mustafa Hacı'dan Aşure Günü MesajıSaygıdeğer din kardeşlerim,

Gelenekler bir toplumun özbenliğini oluşturan bir parçadır. İslâmi geleneğe özgü bir şey vardır ki, o da Müslümanların bilincinde izler bırakmış Peygamber (s.a.s) döneminde yaşanmış olaylara dayanması ve bunların dünyanın dört bir yanında uygulanıyor olmasıdır.

Bu geleneklerden biri Muharrem ayının onuncu günü ile ilgilidir. Bazı tarihçilere göre bu gün Peygamber (s.a.s)'den önce gerçekleşen birçok olayla ilgilidir. Bunlardan biri Allahu Tealâ'nın Adem (a.s)'ın tövbesini kabul etmesidir. Başka bir olay da Nuh (a.s)'ın tufandan kurtulmasıdır, ki tarihçilere göre bu olay da Muharrem ayının onuncu günü yaşanmıştır. Bu hadiselerin gerçek olup olmadığına dair kanıtlar aramamız gerekmiyor. Şu bir gerçektir ki, Peygamberimiz Muhammed (s.a.s) bu günde oruç tutmuş ve bunu ashabına da tavsiye etmiştir. Bu bizim Aşure gününe özel önem vermemiz ve onu oruç, tövbe gibi ibadetlerle süslememiz için yeterli bir nedendir.

Muhammed (s.a.s) bu günde oruç tutmuş ve bunun Musa (a.s)'dan kalma bir sünnet olduğunu söylemiştir. Başka bir açıdan bakıldığında, bu günde oruç tutmak Allah Tealâ'nın rızası içindir. Ancak bununla beraber bu Müslümanların Allah'ın peygamberleri ile bağlarını pekiştirmeleridir.

Allah hepimizin ibadetini kabul etsin!

Allah Müslümanlara dünya ve ahiret hayatlarında bereket ve sevinç versin!

Dr. Mustafa Hacı
Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü


DİĞER HABERLER