BAŞMÜFTÜ MUSTAFA HACİ İSLAM KONFERANSI TEŞKİLATI'NI ZİYARET ETTİPazar, 17 Ekim 2010

BAŞMÜFTÜ MUSTAFA HACİ İSLAM KONFERANSI TEŞKİLATI'NI ZİYARET ETTİBulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Mustafa Aliş Haci, Yüksek İslam Şurası Başkanı Şabanali Ahmed, Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi Milletvekili Remzi Osman'ın Suudi Arabistan'daki temasları devam ediyor.

İslam Konferansı Teşkilatı'nın (İKT) ardından İslam Kalkınma Bankası'nı (İKB) ziyaret eden heyet, daha sonra Türkiye'nin Cidde Başkonsolosu Salih Mutlu Şen ile öğle yemeğinde bir araya geldi.

Alınan bilgilere göre, Suudi Arabistan'ın çeşitli gazetelerine sorunlarını anlatan heyet, özellikle Bulgaristan kanunlarında Hristiyanlar ile Müslümanlar arasında ayrım yapılmasından duydukları rahatsızlığı dile getirdi.

Heyet yaptığı görüşmelerde İslami vakıflara el konulması, cami bulunmayan kentlerde cami açılmasına izin verilmemesi gibi şikayetlerini aktardı.

Bulgaristan'daki Müslüman toplumunun lideri olduğunu iddia eden eski siyasi polis ajanı Nedim Gencev'e İKB bünyesinde yapılan yardımların durdurulmasını talep eden heyet, bu yardımlar için kendilerine öncelik verilmesini istedi. Heyet Bulgaristan'a yönelik yardımlarda kendilerinin muhatap alınmasının önemini dile getirdi.

İslam KOnferansı Teşkilatı İslami Dayanışma Fonu Başkanı ile de görüşen heyet, Burgaz'daki bir caminin inşaatına destek istedi, fon yetkilileri de yardım sözü verdi.


DİĞER HABERLER