Başmüftülük, 2016 yılında 210 yetime destek verecekPerşembe, 25 Şubat 2016

Başmüftülük, 2016 yılında 210 yetime destek verecekHer gün dünyada milyonlarca çocuk biri veya iki ebeveynini de kaybederek yetim kalıyor. Ölüm vakaları arasında genç anne ve babalar da bulunuyor ve geride nice çocuklar yetim veya öksüz kalıyor. Sebepler ne olursa olsun milyonlarca çocuk aile sevgisi ve sıcaklığı görmeden büyüyor. Yetimlere el uzatmak bizim boyun borcumuzdur! Bulgaristan'da yetim ve öksüz çocukların sayısı her geçen gün artıyor. Kurumların yaptığı hesaplara göre ebeveynsiz büyüyen çocukların sayısı 4 binin üzerindedir.

Bulgaristan Başmüftülüğü Yüksek İslam Şurası'nın aldığı kararlar doğrultusunda faaliyet yürüten Sosyal İşler Komisyonu'nun oturumunda daha 55 yetime destek verilmesine ilişkin dilekçeler onaylandı. Bu karar sonucunda Başmüftülük Sosyal İşler Birimi ülke genelinde toplam 210 çocuğa destek verecek.

Kurumun faaliyetleri sosyal alanda her geçen yıl artıyor. Yetim Destek projesi, sadece 8 çocuğu kapsayan mütevazi bir girişimle başladı.

Proje kapsamında her yıl çeşitli başlıklar altında destek kampanyası düzenleniyor. 2015 yılındaki kampanya 80 bin levadan fazla yardımın toplandığı "Merhamet Ver, Sadaka Değil "başlığı altında gerçekleşti. Bağış kampanyası bu yıl da devam ediyor. Elde edilen gelirler her üç ayda bir rapor edilip, dağılımı yapılıyor. Ülke çapında toplanılan yardımlar hedefe yönelik harcanıyor, lojistik faaliyetlerin maliyetleri ise Başmüftülük bütçesinden karşılanıyor.

Başmüftülük, yetim destek projesine aktif olan katılan sivil topluma kalbi şükranlarını iletiyor ve gelecekte Bulgaristan'da halkın sıcaklığını ve duyarlılığını hissetmeyen yetimin kalmamasını umuyor.


DİĞER HABERLER