Başmüftülük, Bulgaristan Helsinki Komitesi Başkanı'na yapılan saldırıyı kınadıCuma, 28 Ekim 2016

Başmüftülük, Bulgaristan Helsinki Komitesi Başkanı'na yapılan saldırıyı kınadı Bulgaristan Başmüftülüğü, dün Bulgraistan'da insan haklarını savunan en büyük örgüt olan Bulgaristan Helsinki Komitesi Başkanı Krasimir Kınev'e kimliği belirsiz iki kişi tarafından yapılan saldırıyı ayıpladı ve kınadı. Başmüftülüğün bugün yayımladığı kınama bildirisinde şu ifadeler yer aldı: "Bu eylem ülkedeki demokratik ilkelere tamamen aykırı olup, ifade özgürlüğü ve temel hak ve özgürlüklere karşı kaba bir saldırıdır. Bulgaristan'da en önemli örgütlerden biri olan Bulgaristan Helsinki Komitesi, her zaman haksızlık görenlerin yanında oldu ve adaletsizliğe ve şiddete karşı çıktı. Fakat şimdi bu örgütün kendisi şiddet ve taciz kurbanı oldu.

Bulgaristan Başmüftülüğü, Krasimir Kınev ile dayanışma içinde olduğunu ifade ederek, yetkili makamların en kısa zamanda suçluları yakalamalarını umuyor.

Ülkedeki Müslümanlar, son aylarda topluma nefret aşılama eğiliminden dolayı ciddi endişe duyuyorlar. İnsani değerlerin ve demokratik ilkelerin siyasi hedefler ve makam hırsı için feda edilmesi bizlere üzüntü veriyor".


DİĞER HABERLER