Başmüftülük, "Müslümanların Masumiyeti" filmini kınadıCuma, 28 Eylül 2012

Başmüftülük, Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü yaptığı yazılı açıklamada Amerika Birleşmiş Devletler'de (ABD) yayınlanan Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa'ya (SAV) karşı hakaret içeren "Müslümanların Masumiyeti" filmini kınadıklarını duyurdu. Tüm İslam camiasına bir hakaret olan filminin son derece tahrik edici, amatörce çekilmiş ve her hangi bir edebi değeri olmadığı belirtiliyor.

Başmüftülükten Efendimiz Hz. Muhammed'in Müslümanlar için son derecede değerli, saygın ve sevilen bir insan olmasından dolayı onun bu filmde çirkin ve kabul edilemez bir biçimde görüntülenmesini en hafif tabirle insandan anlamamak ve cehaletin bir ifadesi olarak nitelediler.

Açıklamada, Başmüftülüğün bu filme karşı Müslümanların verdiği tepkilerle ilgili görüşü de bildirilmiştir. Bulgaristan Müslümanları yöneticileri, "Masum insanlara karşı uygulanan şiddete hoş gözle bakmıyoruz. Mümin kardeşlerimizin verdiği aşırı tepkileri desteklemiyoruz, çünkü onların tutumu barış dini olan İslam'a aykırı gelmektedir" diyorlar.

İslam dini hükümlerinin yabancı ülke elçilerine güvenlik ve dokunulmazlığın sağlanmasını emrettiği hatırlatılıyor.
Bulgaristan Müslümanları adına Başmüftülük tarafından filmden dolayı çıkan çatışmalarda ölenlerin yakınlarının acısını paylaştıkları dile getirilerek tüm Amerikan halkına baş sağlığı sunuluyor.

Açıklamada, "Fransız mizah dergisi "Charlie Hebdo"da yayınlanan İslam dünyasının Peygamberi Hz. Muhammed'in karikatürleri sadece Fransa'daki değil, tüm dünyadaki Müslümanların kutsal değerlerini kirletiyor" denilmektedir. Başmüftülükten, provokasyon amaçla yayınlanan karikatürlerle farklı toplumsal tabakalara mensup kişiler arasında nefret ve gerilim yaratılması güdüldüğünü düşünüyorlar.


DİĞER HABERLER