Başmüftülük, Ömerler Camisi'nin restorasyonu için 1500 leva bağışladıÇarşamba, 27 Mart 2019

Başmüftülük, Ömerler Camisi'nin restorasyonu için 1500 leva bağışladı Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü, Ardino (Eğridere) ilçesinde en eski camilerden biri olan Lübino (Ömerler) köyünde bulunan caminin restorasyon projesi için 1500 leva bağışladı. Bağış, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet tarafından Lübino Cami Encümen Başkanı Güner Mümün'e takdim edildi.

Beyhan Mehmet, bağış takdimi sırasında, "Tarihi caminin restore edilmesine duyarlı olduğumuzu göstermek için 1500 leva miktarında bağış yapıyoruz. Bu büyük bir miktar değil, ancak yine de iyi niyetimizi ve onarım çalışmalarını samimi olarak desteklemek istediğimizi gösteriyor" diye kaydetti. Müftü, Kâbe-i Muazzama'nın birer şubesi olduğu için camilerin onarımını her zaman desteklemeye hazır olduklarını vurguladı. Beyhan Mehmet, "Camiler, Müslümanların eğitim gördüğü, maneviyatını yükselttiği, iyi komşuluk yapmayı ve insanlığı öğrendiği yerlerdir. Peygamber Efendimiz (SAV) hayrı teşvik ettiği bir hadisinde şöyle buyurur: "İnsan ölünce, şu üç ameli dışında bütün amellerinin sevâbı kesilir: Sadaka-i câriye, kendisinden istifâde edilen ilim, arkasından duâ eden hayırlı evlât" diye kaydetti.

Lübino Cami Encümen Başkanı, şahsı ve yerli halkın adına bağış için Bulgaristan Başmüftülüğü'ne en içten şükranlarını sundu.

Lübino Camisi, mimari değeri yüksek bir yapıdır. İki asır önce (1808 yılına doğru) Rodoplu inşaat ustaları tarafından inşa edilen cami, Doğu Rodoplar'da namaz kılınan mekanın altında bodrum katı bulunan tek camidir.

Lübino Camisi'nin restorasyonu için gereken parayı toplamak için açılan bağış IBAN numarası: BG88STSA93000024707607-Bulgar Levası, BIC: STSABGSF


DİĞER HABERLER