BAŞMÜFTÜLÜKTEN ZORUNLU İSLAM DİNİ DERSİ TALEBİÇarşamba, 22 Eylül 2010

BAŞMÜFTÜLÜKTEN ZORUNLU İSLAM DİNİ DERSİ TALEBİBulgaristan Müslümanları Baş Müftülüğü, ülkede lise düzeyine kadar zorunlu olması istenilen Ortodoks din dersinin yanı sıra İslam din dersinin de okullarda okutulması talebinde bulundu.

Baş Müftülüğün yayımladığı bildiride, okullarda din derslerinin zorunlu olarak okutulmasına ilişkin kampanya başlatan Bulgar Ortodoks Kilisesinin, bu amaçla 24 Eylül Cuma günü başkent Sofya merkezinde planladığı yürüyüşe destek verildi.

Ülkede 1989 yılında yıkılan komünizm rejiminin miras bıraktığı dini ve manevi boşluğunun doldurulması gerektiğinin belirtildiği bildiride, şu görüşlere yer verildi: "Okullarda din dersi konusunu görüşen çeşitli komisyon toplantılarına birçok kez Baş Müftülüğümüzün yetkilileri de katılmıştır. Baş Müftülüğümüz Bulgaristan Ortodoks Kilisesinin bu konudaki girişimlerini desteklemektedir. Ortodoks din dersinin yanı sıra eşit konumlu olarak İslam din derslerinin de okutulması talebimizin kabul göreceği inancını taşıyoruz"
Ülkenin daha önceki hükümetlerinin zorunlu din dersleri konusunda gerekli anlayışı göstermediklerinin ifade edildiği bildiride, şimdiki hükümetin de halen konu ile ilgili net bir vizyon oluşturmadığı vurgulandı.


DİĞER HABERLER