BAŞÖRTÜLÜ BAYANLARIN KİMLİK BAŞVURULARI KABUL EDİLİYORCuma, 16 Temmuz 2010

BAŞÖRTÜLÜ BAYANLARIN KİMLİK BAŞVURULARI KABUL EDİLİYORKırcaali Emniyetinden gelen açıklamada, kanuna uygun şekilde başörtülü fotoğraf çekilmeye izin verildiğini ve bu kişilerin kimlik başvuruları kabul edilmektedir denildi. Son dönemde bu konu Bulgaristan'ı meşgul ederken, tam da o sırada Kırcaali Kimlik Dairesinde başörtülü bayanların kanuna aykırı biçimde fotoğrafa çekilip kimlik başvurusunda bulunduklarını gören "devlet ve kamu yararı için çalışan kanun sever vatandaşlar" ortalığı ayağı kaldırdılar.

YÖNETMELİKTEKİ YÜKÜMLER YERINE GETİRLDİĞİ HALDE HER BULGAR VATANDAŞI KIMLİK BAŞVURUSUNDA BULUNABİLİR

Bunun üzerine bir açıklama yapan emniyet, "hiçbir başörtülü vatandaşa kimlik çıkartmama gibi bir durumumuz yoktur. Yeter ki, Bulgar Kimlik Belgeleri Verme Yönetmeliğine uygun bir şekilde olsun. Yönetmelikte olduğu gibi saçlardan 1 santimetre ve kulakların ikisi görüldüğü takdirde her başörtülü bayan kimlik başvurusunda bulunabilir" denildi.

Bu duruma en ilginç yorum Rodopları Hıristiyanlaştırma görevini üslenen totaliter komünist dönemi istihbarat ajanı papaz Boyan SARIEV'ten geldi. Papaza göre başörtüsü sorunu ne Başmüftülükten ne de Türklerin bölgelerinden çıkmıştır. Eskiden Osmanlı döneminde sözde zoraki Müslümanlaştırılan - Bulgar "Mohammedan'lardan" çıktığını savundu. Bununla kalmayıp Türklerin, Bulgar "Mohammedan'larını" kullandığını ileri sürdü.

Mohammedan - kelimesi Doğu bloğunda 1960 yıllarında sözde Müslüman kelimesine eşdeğer olarak kullanılmaya başlanmış. Nedense sadece Pomaklar söz konusu olduğunda kullanılıyor! Oysa kelimenin bu kullanış şekli sanki Müslümanların peygamberi Allah olarak saydığı anlamına geliyor. Aynı Hıristiyanlıkta olduğu gibi.


DİĞER HABERLER