BAŞSAVCI BORİS VELÇEV: "MAFYAYI ÇÖKERTİYORUZ"



Perşembe, 18 Şubat 2010

BAŞSAVCI BORİS VELÇEV: Bulgaristan Cumhuriyet Başsavcısı Boris Velçev, "Kabadayılar" ve "Ahtapot" kod adlarıyla düzenlenen son polis operasyonlarının örgütlü suçlarla mücadelede Bulgaristan için son derece önemli adımlar olduğunu belirterek "Liderlerini tek tek gözaltına alarak mafyayı çökertiyoruz" dedi.

Bulgaristan'da çalışan yabancı gazetecilerle bir araya gelen Velçev, başlıca suç örgütlülerine karşı savcılık gözetiminde düzenlenen son operasyonların sonuçlarını değerlendirdi.

Velçev, "Mafya liderlerini gözaltına almakla kalmadık, örgülerini de çökerttik. Bulgaristan'da uyuşturucu kaçakçılığı, haraç, fuhuş ya da yolsuzluk olaylarının bir anda yok olacaklarını söylemiyorum. Ancak en azından, yaklaşık 20 yıldır ülkenin en üst düzeydeki makamlarına kadar ulaşan ve adeta dokunulmazlık sahibi olduklarını zanneden bu liderlerle bunların yerine geçmeye hazırlananlar karşılarında bir devlet olduğunu anlayacaklar" dedi.

Ülke genelinde 300'e yakın mafya liderinin kimliklerinin tespit edildiğini kaydeden Velçev, "Bunların işledikleri suçları kanıtlamak için biraz daha zamana ihtiyacımız var. Yıl sonuna kadar bunların büyük bir bölümünü mahkeme önüne çıkarmaya kararlıyız" dedi.

Suç örgütlerine karşı düzenlenen son operasyonlarda Savcılık, İçişleri Bakanlığı ve Ulusal Güvenlik Ajansınin (DANS) ortak çalıştığını belirten Velçev, "Bu üç birim arasında verimli bir işbirliği sağladık" diye konuştu.

Mafya ile mücadelede özel mevzuat

Velçev, Bulgaristan'da mafyayla mücadelenin daha verimli hale getirilmesi amacıyla örgütlü suçlarla mücadele alanında uzmanlaşmış savcılık ve mahkemeler kurmak istediklerini söyledi.

İlgili mevzuatın "tanık koruma programı" ile geliştirilmesi gerektiğini ifade eden Velçev, mafyaya karşı tanıklık yapmakta çekimser davranan vatandaşların son operasyonlardan sonra, "Bulgaristan'da kimsenin özel bir dokunulmazlığa sahip olmadığını" gördüğünü belirtti.

Başsavcı Velçev, Bulgaristan'da 12 Şubatta düzenlenen "Ahtapot" operasyonunda gözaltına alınan ve ülkenin en büyük mafya liderlerinden biri olarak gösterilen eski DANS ajanı Aleksey Petrov'a karşı tanıklık yapmaya hazır kişilerin sayısının 10'a çıktığını açıkladı.

Nüfusu 7,45 milyon olan ülkede yaklaşık 400 bin soruşturma ve çeşitli suçlarla ilgili yaklaşık 400 bin ön araştırmanın yapıldığını ifade eden Velçev, ayrıca çeşitli nedenlerden dolayı durdurulmuş bulunan 600 bin davanın da yeniden açılması yönünde çalışıldığını bildirdi.


DİĞER HABERLER