Başsavcı Sotir Tsatsarov, en az yedi milletvekilinin dokunulmazlığını talep edeceğini açıkladıPerşembe, 30 Ekim 2014

Başsavcı Sotir Tsatsarov, en az yedi milletvekilinin dokunulmazlığını talep edeceğini açıkladıBaşsavcı Sotir Tsatsarov, savcılığın en az yedi milletvekilin çeşitli suçlardan dolayı yargılanmaları üzere dokunulmazlığının kaldırılmasını talep edeceğini açıkladı. Başsavcı, "Bunun iki milletvekili için yapılacağının kesin olarak bilindiğini düşünüyorum. Bunun dışında en az daha beş milletvekilinin de dokunulmazlığının kaldırılmasının talep edilmesi gerekeceğini düşünüyorum. Bu milletvekillerin dokunulmazlığının kaldırılması aynı anda talep edilecek. Kişi, dava ve zamana göre yapılmayacak" dedi.

Dokunulmazlığının kaldırılmasının talep edilmesi beklenen iki kişi aleyhlerine dava açılan GERB Başkan Yardımcısı Tsvetan Tsvetanov ve aşırı ırkçı ve milliyetçi Ataka partisi lideri Volen Siderov. Şu anda milletvekilleri hakkında mahkemeye sunulan suç durusu dilekçelerine ilişkin soruşturma işlemleri yapıldığı belirtildi. Soruşturmanın yaklaşık 10 gün sonra bitmesi bekleniyor ve elde edilen sonuçlara göre milletvekili dokunulmazlığı kaldırılması taleplerinde bulunulacak. İşlemlerden sonra davaların durdurulması kararları da değerlendirilecek.

Başsavcı diğer beş milletvekilinin isimlerini söylemeyip, sadece savcılığın kayıtlarında yer alan kişilerin söz konusu olduğunu izah etti. Milletvekili dokunulmazlığı talep edilecek kişiler arasında artık ikinci veya üçüncü dönem milletvekilleri olup, bir tanesinin Avrupa Parlamentosu Milletvekili olduğunu belirtti.


DİĞER HABERLER