BATI NİL VİRİSÜ YUNANİSTAN'DAN SONRA TÜRKİYE'DE CAN ALDIPerşembe, 09 Eylül 2010

BATI NİL VİRİSÜ YUNANİSTAN'DAN SONRA TÜRKİYE'DE CAN ALDIYunanistan'da 18 kişinin ölümüne neden olan Batı Nil Virüsü, Türkiye'de de 5 farklı ilde 7 ayrı kişide görüldü. Bu kişilerden 3 hayatını kaybetti. İki ülkenin de Bulgaristan'la sınırı bulunmakta. Güney ve Güneydoğu olmak üzere Bulgaristan'ın iki ülke ile toplam 763 km kara sınıra sahip. Bunlardan 269'u Türkiye ile 494 kilometresi de Yunanistan'la. Bulgaristan'ı iki taraftan kuşatmış ülkelerde Batı Nil Virüsünün görünmesi ve ölümlere sebebiyet vermesi, sınıra yakın yaşayan vatandaşları tedirgin ediyor.

Sağlık Bakanlığına bağlı "Salgın Hastalıklar İzleme Dairesi" Başkanı Dr. Angel Kunçev Batı Nil Humması hastalığına neden olan ve kaplan sivrisinekler tarafından bulaştırılan virüsün Bulgaristan'a ulaşmasının teorik olduğunu söyledi. Hastalığın solunum yoluyla bulaşmadığını, sadece kan yoluyla bulaştığını ilave etti.

Ateşli hastalık bünyesi zayıf olan yaşlıları ve hamileler üzerinde daha etkin olmakta. Uzmanlar havanın soğumasının virüsün tespit edildiği yerde salgına dönüşmeyeceği konusunda hemfikir. Adı geçen iki ülke dışında Batı Nil Virüsünden Rusya'da 6 ve Romanya'da da 2 kişinin ölümüne neden oldu.

Afrika domuz vebası olarak da bilinen hastalığın henüz
bir tedavisi bulunmuyor.


DİĞER HABERLER