BATI TRAKYA'DA CAMİİ VAKFI'NA AİT ARAZİYE KAÇAK KİLİSE İNŞA EDİLİYORPazar, 16 Ağustos 2009

BATI TRAKYA'DA  CAMİİ VAKFI'NA AİT ARAZİYE  KAÇAK KİLİSE  İNŞA EDİLİYORYunanistan, Gümülcine'de Yanıkköy Camii'nin tapulu arazisi üzerine kilise inşa etmeye başladı. Camii Vakfı ile Yunan makamlar arasında mülkiyet savaşı çıktı.

Batı Trakya'da Gümülcine'ye bağlı Yanıkköy (Nimfea) Camii Vakfı'na ait araziye kaçak olarak inşa edilmeye başlanan kilise, vakıf yönetimi ile Yunanistan Doğu Makedonya ve Trakya Bölge Genel Sekreterliği arasında mülkiyet tartışması başlattı. Türk köylüler, Gümülcine Müftülüğü aracılığıyla ilgili makamlara yaptıkları itirazlarında, kilisenin inşa edildiği arazinin vakfa ait olduğunu belirtirken, Yunan Bölge Genel Sekreterliği'nden Müftülüğe gönderilen belgede arazinin "kamu malı olduğu" iddia edildi.
Yanıkköy Camii Vakfı Başkanı Sabri Molla Hüseyin, "kilise inşa edilen 10 dönümlük arazinin 1879 tarihli Osmanlı tapuları bulunduğunu ve bu arazinin daha sonra mal sahipleri tarafından cami vakfına bırakıldığına dair belgenin de mevcut olduğunu" söyledi. Molla Hüseyin, "Bu arazinin Türk malı olduğu ve cami vakfına bırakıldığı belgelerle açık bir şekilde kanıtlanmaktadır. Kilise inşaatının durdurulması ve mülkiyet hakkının tanınması için ilgili resmi makamlara yasal yollardan başvuruda bulunduk" dedi.
Yunan Bölge Genel Sekreterliği'nden, Genel Sekreter Dimitrios Stamatis'in imzasıyla Gümülcine Müftülüğü'ne gönderilen belgede ise, "Yerinde yapılan inceleme sonucunda, kilisenin inşa edildiği arazinin Yunan devletine ait olduğunun belirlendiği" iddia edildi ve "bununla ilgili yasal işlemlerin Ormanların Mülkiyeti Komisyonu tarafından yapılacağı" bildirildi.

VAKIFLAR SORUNU

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, "Yanıkköy Camii Vakfı'na ait arazinin üzerine inşa edilen kilise, vakıflar sorununu yeniden gündeme getirmiştir. Bugün, Yanıkköy Camii Vakfı'na ait arazi, devlet arazisi olarak nitelendiriliyor. Oysa Defternahe-i Hakan kayıtları arazinin sahiplerini açıkça göstermektedir. Arazide yapılan yerinde inceleme raporu da kilise inşaatının izinsiz ve yasadışı olarak yapıldığını kabul etmektedir" dedi.

KİLİSE İNŞAATI YASADIŞI

Rodop Orman Müdürlüğü'nde görevli orman mühendisleri Eleftherios Tiganourias ile Spiridon Athanasiou, 29 Temmuz'da yaptıkları yerinde incelemenin ardından hazırladıkları raporda "Kilisenin yetkili orman idaresinden izin alınmaksızın ve tamamen yasadışı olarak" inşa edildiğini ifade ettiler.
Rodop'taki en eski Türk köylerinden olan ancak göç nedeniyle boşalma noktasına gelen Yanıkköy'de, aralarında kilisenin inşa edildiği arazinin de bulunduğu köy camiine ait yaklaşık 35 dönümlük alana daha önce de Orman Müdürlüğü tarafından bazı dinlenme tesisleri yapılmıştı.


DİĞER HABERLER