Batı Trakyalı öğretmenler Eğridere'deki meslektaşlarıyla buluştuPazartesi, 28 Mart 2011

Batı Trakyalı öğretmenler Eğridere'deki meslektaşlarıyla buluştu Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği üyesi emekli öğretmenler 26 Mart günü Eğridere'li (Ardino) meslektaşlarıyla bir araya geldiler. Buluşmaya Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Sami Toraman, Genel Sekreter Necmi Ahmet Kadir, Gümülcine Belediyesi Muhtarı emekli öğretmen Hüseyin Ahmet, daimi sekreter Yazar Şerafettin Hurşit ve Rodop Rüzgarı Dergisi Sahibi İbrahim Baltalı eşleriyle birlikte katıldılar.
İlk önce Kırcaali'yi ziyaret eden öğretmenler burada Ömer Lütfü Kültür Derneği Müdürü Müzekki Ahmet, Yazar-Şair Durhan Ali, Öğretmen Haşim Semerci ve Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Zülfettin Hacıoğlu ile kısa bir görüşme gerçekleştirdiler ve çalışmalar hakkında bilgi aldılar. Kırcaali pazarını da gezen öğretmenler daha sonra Eğridere'ye hareket ettiler.
Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Sami Toraman ve arkadaşlarını Eğridere'de Hristo Smirnevski Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Selahattin Karabaşev ile Eğridere Belediye Başkanı Resmi Murat karşıladılar. Grup daha sonra Bursa Nilüfer belediyesi tarafından yaptırılan parkı gezdi.

Eğridere'nin tam ortasında bulunan camiyi de gezen öğretmenler, çifte minaresiyle adeta bu bölgenin kimliğini ispatlayan camiyi hayranlıkla izlediler. Cami H. 1212 tarihinde tamir ettirilmiş. Cami yakın zamana kadar tek minareliymiş. Halkın anlattıklarına göre, eski Eğridere belediye başkanı Mehmet Dikme oturduğu evden minare görünmeyince, 1990 başlarında ikinci bir minareyi daha camiye yaptırmış. Ferah, temiz ve iç süslemeleri çok güzel olan caminin cemaatinin son yıllarda azaldığı belirtildi.

Gezinin devamında Hristo Smirnevski Meslek Lisesi'ne de giden gruba burada okul müdürü Gülestanov ve Müdür Yardımcısı Selahattin Karabaşev tarafından bilgiler verildi. Karabaşev, okulun tekstil ve muhasebe dallarında yaklaşık 120 çocuğa yatılı olarak eğitim verildiğini belirtti. Okulun sınıflarını da gezen Batı Trakyalı öğretmenler, öğretmenler odasına geldiklerinde, geçen yıl Gümülcine'ye gelen bu okulun öğretmenlerine hediye ettikleri Gümülcine tablosunun duvarda asılı olduğunu görünce heyecan duydular. Ancak asıl sürpriz ise bilgisayar salonunda gerçekleşti. Müdür Yardımcısı Karabaşev Eğridere'li Sebahattin Ali'nin "100. Doğum Yılı" dolayısıyla yapılan etkinliği anlatan bir slayt gösterisi sunması oldu.

Öğretmenler buradan eskiden bir Osmanlı askeri binası olan Eğridere Müzesi'ni ziyaret ettiler. Müzede bölgenin folklorik kıyafetleri, yemek ve giyim kültürüne ait eşyalar ile ünlü Şeytan Köprüsü'nün maketini görme imkanını buldular.

Devamında da Eğridere Kültür Evi'ne geçen öğretmenleri burada Kültür Evi Müdürü Yüksel bey karşıladı. Yüksel bey, kültür evinin çalışmalarını anlattı ve 16-17 Temmuz tarihlerinde Eğridere'de düzenleyecekleri "Bulgaristan'da Türk Folklor Festivali"ne Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği'ni de davet etti ve folklor ekibiyle katılmalarını istedi.
Akşam ise öğretmenler yemekte buluştu. Karşılıklı konuşmalardan sonra hediyelerin sunulduğu gecede Selahattin Karabaşev akordiyonu ile Türk sanat müziği şarkılarını ustalıkla söyledi.

Ertesi gün ise gruptan bazıları Uzundere ve Darıdere üzerinden Yunanistan'a döndü. Diğer öğretmenler ise programlarına devam ettiler.

Kırcaali ve Eğridere gezimiz boyunca Kırcaali Ömer Lütfü Kültür Derneği Müdürü Müzekki Ahmet ve Hristo Smirnevski Sanat Okulu Müdürü Gülestanov, Müdür Yardımcısı Selahattin Karabaşev v.d. öğretmenler Batı Trakya'lı öğretmenlere son derece samimi ve sıcak bir misafirperverlik gösterdiler. Kendilerine herşey için teşekkür ediyoruz.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER