Bayrampaşa Belediyesi'nin Bereket Konvoyu'nun son durağı Kırcaali olduPazar, 27 Temmuz 2014

Bayrampaşa Belediyesi'nin Bereket Konvoyu'nun son durağı Kırcaali olduDün akşam Ramazan'ın 29'uncui gününde İstanbul Bayrampaşa Belediyesi artık altıncı kez Kırcaali'de gerek Müslümanların, gerek Hıristiyanların katıldığı yaklaşık 2500 kişiye iftar yemeği verdi. İftar sonrasındaki programda tasavvuf müziği eşliğinde muhteşem bir sema gösterisinin yanı sıra, Kafkas oyunları gösterisi ve Rumeli türküleri dinletisi sunuldu.

Etkinlik, Bayrampaşa Belediyesi'nin "Kardeşlik Sınır Tanımaz" sloganı altında 2005 yılından beri yürüttüğü Bereket Konvoyu projesi çerçevesinde "Balkanlar'da Ramazan" programı esnasında artık üçüncü yıl Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği ile ortaklaşa organize edildi.

İftar sofrasına herkesi Kırcaali Merkez Camii imamı Erdinç Hayrulla okuduğu ezanla davet etti. Bol menüden ibaret yemekten sonra Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet sofra duası okudu.

İftar programında resmi misafirler arasında Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Şener Cebeci, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Kırcaali Vali Yardımcısı Musa Yusuf, Hak ve Özgürlükler Hareketi i (HÖH) İl Başkanı ve Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer, HÖH Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Ayhan Etem, HÖH Gençlik Kolları İl Başkanı Bayram Bayram, Bayrampaşa Belediyesi yetkilileri, Bulgaristan Müslümanları Yüksek İslam Şura Başkanı Şabanali Ahmet, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, HÖH Kırcaali Milletvekilleri Müh. Erdinç Hayrulla ve Mustafa Ahmet, Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Müzekki Ahmet, Momçilgrad (Mestanlı) Belediye Başkanı Akif Akif, Kırcaali Belediye Başkan yardımcıları, Meclis Başkanı Raif Mustafa, Meclis üyeleri, Bereket Konvoyu Proje Genel Koordinatörü ve aynı zamanda AK Parti Bayrampaşa İlçe Başkanı Cemil Yıldız, projenin isim babası Yrd. Doç. Dr. Mustafa Hatipler hazır bulundular.

Ünlü şair de olan Yrd. Doç. Dr. Mustafa Hatipler,"Balkanlarda Ramazan" programının 10.yılının son akşamında Kırcaalilerle buluşmaktan mutlu olduklarını ifade etti. Bundan 10 yıl önce Müzekki Ahmet ve Belediye Başkanı Hasan Azis'in desteğiyle Bereket Konvoyu projesinin yurt dışındaki ilk programını Kırcaali'de gerçekleştirdiklerini belirtti. Tüm projenin ekibi adına Filistin'de Müslümanlara yapılan zulümden dolayı İsrail'i kınadıklarını duyurdu. Projenin 2005 yılında o zamanki Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge tarafından çok zor şartlar altında başlatıldığına dikkat çekerek, Balkan Türkleri'nin kendilerini bağrına basmaları sayesinde şimdiki Belediye Başkanı Atila Aydıner tarafından da başarıyla devam ettirildiğini dile getirdi. Ünlü şair, devletlerarasında sınırlar yapılsa da, insanların gönlüne, kalbine asla sınır çizilemediğinin altını çizerek, "Kardeşlik sınır tanımaz" diyerek, sözlerini tamamladı.

İftara katılan herkesi selamlayan proje Genel Koordinatörü Cemil Yıldız, "On yıldır buraya kardeşliğimizi, muhabbetimizi paylaşmaya geliyoruz. On yıldır buralarda ekmiş olduğumuz sevgi tohumları artık yeşerdi ve çınar olmaya doğru yol alıyorlar. On yıl önce ektiğimiz ağaçlar bugün büyüdüler artık. İnşallah, diktiğimiz bu fidanlar iki ülke arasındaki dostluğu pekiştirecek şekilde büyümeye devam edecek. Bunun dışında gittiğimiz her yerde bu iftar sofraları, kültür sofraları kadar kalıcı eserler de bırakmaya dikkat ediyoruz" dedi. Ramazan ayının başında Kosova'da Mitrovitsa'da bir cami inşa ettiklerini, Makedonya'da Kalkandere'de bir Kuran kursu ve Türkiye'yi tanıtan ofis açtıklarını, ve 170 yataklık bir kız öğrenci yurdunu bitirmek üzere olduklarını belirtti. Ayrıca Bosna-Hersek'te bir cami inşa edeceklerini bildirdi. Türkiye'nin Balkanlar'daki Türklere yardım etmeye devam edeceğinin altını çizerek, gelecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'de olduğu gibi Balkanlar'daki Türkler tarafından da destek alacağını umduğunu ifade etti.

Ev sahibi konumundaki Hasan Azis iftar yemeğinden dolayı Bayrampaşa Belediyesi'ne teşekkürlerini sunarak, "Kardeşlik Sınır Tanımaz" sloganının Kırcaali'ye çok yakıştığını kaydetti.
Proyenin 10.yılını kutlayarak, daha uzun yıllar devam etmesini diledi. Başkan, Kırcaali'nin Balkanların hoşgörü başkenti olduğuna dikkat çekerek, buna dair örnekler gösterdi, Hıristiyan ve Müslümanlar arasındaki sınırların çoktan ortadan kaldırıldığını belirtti. Bu iftarda da Hıristiyanların bulunduğunu kaydederek, şehirde hoşgörü sağlanmasına katkısı olan herkese teşekkür etti. Bu bağlamda iftara katılamayan Kırcaali Hıristiyanları Cemaati Başkanı Papaz Petır Garena ve Kırcaali Valisi Biser Nikolov'un da selamlarını iletti. Sayın Azis konuşmasını tüm Müslümanların gelecek Ramazan Bayramını tebrik ederek noktaladı.

Yüksek İslam Şura Başkanı Şabanali Ahmet, Allah'a hamdü sena okuyup, resulüne salavat getirdikten sonra, iftar yemeğinin Müslümanlar için bir ibadet olduğunu belirterek, Ramazan ayının ve orucun ehemmiyetinin altını çizdi. Şabanali Hoca, iftarların binlerce insanı aynı sofralarda buluşturduğuna dikkat çekerek, "Ramazan ayı bir ziyafet ayı. İftarın bereketi Ramazan'ı getiriyor. Ramazan zerafet, olgunluk, muhabbet ve kardeşlik ayıdır " diye vurguladı. Bu gibi gecelerin devam etmesini temenni ederek, böylece birliğimizin, dirliğimizi koruyacağımızı ve daha güçlü olacağımızı belirtti. İftar yemeği için Bayrampaşa Belediyesi'ne teşekkür ederek, tüm Müslümanların Ramazan ayını ve gelecek Ramazan Bayramı'nı kutladı. Gazze'deki Müslüman kardeşlerimiz için de dua etmemizi istirham etti.

Kırcaali Milletvekili Erdinç Hayrulla da iftara katılan herkesi Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Başkanı Lütfen Mestan ve partinin merkez yönetimi adına selamladı. İftar için Bayrampaşa Belediyesi'ne teşekkür eden milletvekili, HÖH partisinin temel kuruluş felsefesinin kardeşlik ve birliktelik olduğunu beliterek, bu tür geceler ve Ramazan ayının da bunun göstergesi olduğunu kaydetti. Ramazan Bayramı'nın İslam dünyasında ve tüm dünyada barış getirmesini diledi. Sayın Hayrulla, "Nasıl görevde olursak olalım, daima barış için savaşalım" diye çağrıda bulundu.

Filibe Başkonsolosu Şener Cebeci de Türkiye'den gelen konukları ve Kırcaali halkını selamladı. Başkonsolos, "Balkanlar ve Kırcaali bizim için çok önemli. Kısa tanıtım filminde de gördünüz, burası 800 yıl önce o zamanki alperenlerin öncülüğünde bizim Anadolu'da oluşturduğumuz medeniyetin iki temel ayağından birisi olarak gönül hayatımıza girmiştir. Bir sonraki gelişmeler aramızdaki köprüleri tamamen ortadan kaldıramamıştır. Köprüler biraz zarar görmüştür, bombalanmıştır, yıkılmaya çalışılmıştır ama aramızda hem maddi, hem manevi o kadar çok köprü, ortak değerimiz var ki, işte bugün yine buradayız, yine beraberiz. Bu aramızdaki ortak köprüleri sağlamlaştırmak ve artırmak hepimizin müşterek görevi. Maddi köprülerimiz bizim milli kimliğimiz, dilimiz, güzel Türkçemiz, ortak değerlerimiz, manevi değerlerimiz ise iftar sofralarımız, Ramazanlarımız. Bugün Bayrampaşa Belediyesi, aramızdaki bu menavi köprüleri daha da sağlamlaştırmak için 10 senedir bu coğrafyayı, bugün alperenleri ruhuyla dolaşıyor. Hepsinden Allah razı olsun! Bu fikri ortaya atanlardan, bugüne taşıyanlardan, emeği geçen herkese, bu dostlarımızla bizi birleştiren herkese gönülden teşekkür ediyoruz" dedi. Balkan coğrafyasında Kırcaali'nin müstesna bir yeri olduğunun altını çizdi. Sayın Cebeci, "Burası Türk nüfus yoğunluğu itibariyle her zaman bizim gönlümüzde özel bir yere sahip olmuştur. Dolayısıyla Bereket Konvoyu'nun Kırcaali'de son durağı olması, Kırcaali ile bu seferin tamamlanması bence çok anlamlı. Çünkü Kırcaali bizim gönül coğrafyamızın temel taşlarından birisidir. Burayı bu kadar değerli kılan da siz Kırcaalilersiniz. Hepinizin iki gün sonra idrak edeceğimiz bayramlarınızı kutluyorum, sevdiklerinizle, ailelerinizle birlikte mutlu, huzurlu bir bayram geçirmenizi diliyorum" diye ifade etti.

Bayramapaşa Belediye Başkanlığı adına iftar yemeğine katılan resmi konuklara ve tüm Kırcaali halkına teşekkür edildi.
İftar programı birçok Türk TV kanalları mensuplarının aracılığıyla dünyada takip edildi.

Bayrampaşa Belediyesinin "Bereket Konvoyu", Bulgaristan'da Kırcaali'den önce Asenovgrad (İstanimaka) kasabasında da iftar yemeği verdi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER