BAYTARLAR MESLEKLERİNİN KURTULUŞU İÇİN DUA ETTİLERPazar, 22 Ağustos 2010

BAYTARLAR MESLEKLERİNİN KURTULUŞU İÇİN DUA ETTİLERMesleki sorunlara karşı dua! Razgrad Özel Baytarlar Birliği Başkanı Dr. Stanço Kolev, duaya katılan meslektaşları önünde bu hareketin ne siyasi ne dini bir hareket olduğunu, sadece mevcut mesleki sorunlar, bu alanda çalışanları bir araya getirdiğini söyledi. Ardından, mesleklerinin ve hayvancılığın kurtulması için dua etmeye geldiklerini ekledi. 80'e yakın baytar ve hayvancılıkla uğraşan derneklerin temsilcileri Razgrad İlinin Kemaller (İsperih) Belediyesine bağlı Küçükkokarca (Malık Porovets) ile Mumcular (Sveştari) köyleri arasında bulunan "Ahinora" dağevi etrafında yapılan duaya katıldılar. Katılımcılar Razgrad, Rusçuk (Ruse), Silistre (Silistra), Şumnu (Şumen) ve Eskicuma (Tırgovişte) illerinden gelmişti.

Duayı, Bulgaristan'daki en büyük iki dinin temsilcileri yaptı. Müslümanları temsilen Kemaller imamı Yücel Hayrettin ve Hıristiyanları temsilen de Silistre ili Tutrakan Belediyesi Daydır (Şumentsi) köyü papazı Mihail.

5 adet kurbanlık kesildi. Baytarlar, yapılan duanın Eylül ayında başlanacak protesto gösterilerinden önceki son girişimlerinden biri olduğunu söylediler. Sekiz aydan beri yapmış oldukları aşı hizmetinin devlet tarafından ödenmesini bekliyorlar. Aynı şekilde mesleklerini ilgilendiren kanuni değişiklikler yapıldığı zaman, kendilerinin de masaya davet edilmelerini, görüşmelere katılmak istediklerini söylüyorlar.


DİĞER HABERLER