Bazı vatandaşlar, 500 levaya kimlik kartlarını satıyorlarSalı, 26 Nisan 2011

Bazı vatandaşlar, 500 levaya kimlik kartlarını satıyorlarİçişleri Bakanlığından, bazı Bulgaristan vatandaşlarının para elde etmek için kimlik kartlarını satmaya başladıklarını açıkladılar.
Şu anda Sofya Emniyet Müdürlüğünün 10'dan fazla kimlik belgesi satmakla ilgili olayı araştırdığı bildirildi. Güvenlik kurumuna göre, bu eyleme en çok mal mülk sahibi olmayan Romanlar başvuruyorlar. Onlar, 500 Leva karşılığında adını ve kişisel kimlik numarasını veriyorlar ve böylece düzenbazlar ceza sorumluluğu üstlenmemek için sahte şahsiyetle araba ve daireler satın alıyorlar.
Kişisel verilerini Romanlar 500 levaya satıyorlar, sonra onları tefeciler binlerce levaya satıyorlar. Kimliklerin fiyatı kullanma sebebine göre belirleniyor. Eğer düzenbazlar bu verileri mobil operatörlerinin verdiği hizmetlere ulaşmak amacıyla ön ödemeli kart almak için kullanacaklarsa, 1000 Leva ödüyorlar. Böylece sahte verilerle SIM kartlar alıyorlar ve telefon dolandırıcılığı yapıyorlar. Polisler, eğer dolandırıcılar insan trafiği veya uyuşturucu iletimi için kimlik ararlarsa, fiyatların beş misli arttığını açıkladılar.DİĞER HABERLER