BELÇİKA'DAN SONRA FRANSA DA PEÇELERİ YASAKLADIÇarşamba, 14 Temmuz 2010

BELÇİKA'DAN SONRA FRANSA DA PEÇELERİ YASAKLADIFransa çok tartışılacak bir karara imza attı.Bi Bi Si'nin (BBC) aktardığı haberde parlamentonun alt senatosu - Fransa Ulusal Meclisinde topluma açık yerlerde peçenin yasaklanması yönünde karar aldı. Kanunun yürürlüğe girmesi için Eylül ayında Senato tarafından onaylanması gerekiyor.

Fransız Milletvekillerin almış olduğu karar doğrultusunda Müslüman kadınlara, topluma açık tüm yerlerde ‘burka' ya da ‘nikap' gibi peçe taşımalarını yasaklıyor. Karara uymayan kadınlar 150 avro ile cezalandırılacak. Eşlerini başörtüsü takmaya zorlayan Müslüman erkeklere yönelik ceza daha büyük olup 30 000 avro ve 1 yıl hapistir.

Son istatistiklere göre topluma açık yerlerde peçe takan kadınların sayısı 2000 olduğu duyuruldu. Ancak alınan bu karar ülkede yaşayan 5 milyon Müslüman'ın şiddetli protestolarına neden olması bekleniyor.

Bulgar Telgraf Ajansı (BTA), Fransa'nın en yüksek idare mahkemesi olan Danıştay, daha önce sağcılar tarafından İslami peçenin tamamen yasaklanması yönünde temkinli yaklaştığını duyurdu. Frans Pres, Danıştay'ın o zaman yasağın sadece topluma açık belirli yerlerde, idari binalar, toplum taşıma araçlarında ve ticari alanlarda uygulanması yönünde tavsiyede bulunduğunu hatırlattı.

Fransa bu tür yasağı getirin Avrupa'nın ikinci ülkesidir. İlk kez geçen yılın Nisan ayında Belçika buna benze bir yasağı yürürlüğe sokmuştu. Kanunu ihlal edenlere para cezası ve/veya bir ile yedi gün arası hapis cezası öngörmektedir. İstisnai durumlar sadece karnavallardır.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER