Belediye Başkanı Erol Mümün: Gençler önceliğimiz, Kırcaali'yi iyi bir yaşam alanı haline getirmek için çalışıyoruzCuma, 17 Mayıs 2024

Belediye Başkanı Erol Mümün: Gençler önceliğimiz, Kırcaali'yi iyi bir yaşam alanı haline getirmek için çalışıyoruz

Kırcaali “Hristo Botev” Lisesi'nde Yenilikçilik Haftası çerçevesinde "Dünyalar ve Zamanlar" teması işleniyor. 8.sınıf öğrencisi Berke Bekir, Kırcaali Belediye Başkanı Erol Mümün ile bir röportaj hazırladı:

- "Sayın Mümün, Kırcaali'nin sorunlarının çözümünde yeni bir başlangıç vaadiyle belediye başkanı seçildiniz. Öncelikleriniz nelerdir?

- Hoş geldiniz! Kırcaali şehrinin geleceğini temsil eden bir gençle, röportaj yapmak benim için büyük bir mutluluk.

29 Ekim 2023'te, yerel seçimlerin yapıldığı gün, bir yönetim şekli ve modeli olarak Yeni Bir Başlangıç sözü verdik. Bu yönetim, daha başarılı bir Kırcaali'nin, hemşerilerimiz için, çocuklarımız için daha iyi bir evin temellerini atmak için yerel yönetim tarafından vatandaşlarla ortaklaşa ve devletle senkronize bir şekilde uygulanacak. Bu yönde çok çalışıyoruz.

 Bu görev süresinin öncelikleri şunlardır: her şeyden önce Kırcaali şehri ve belediye sakinlerini, genç nüfusunu kendi memleketlerinde tutmak. Bu önceliği, belediyede daha iyi yaşam koşullarına sahip olmak, yani altyapıyı iyileştirmek; cazip ücretlerle yeni iş alanları yaratmak; daha fazla yeşil alan; spor alanları, oyun alanları gibi diğer öncelikler takip ediyor. Kısacası Kırcaali'yi Bulgaristan'ın Avrupalı yüzü haline getirmek.

- Kırcaali'de gençlerin bir geleceği var mı?

- Kırcaali'nin gençleri bizim için bir önceliktir. Önceliklerin önceliği. Kuşkusuz, Kırcaali'nin gençleri şehirde ve belediyede bir geleceğe sahip olmalı ve çabalarımızı onlar için iyi yaşam koşulları yaratmaya yönlendiriyoruz. Kırcaali'de kendilerini rahat hissetmelerini istiyoruz. Hem eğitim, hem de mesleki açıdan gelişmeleri için alan sağlamak. Kaliteli eğitim ve iyi maaşlı cazip işlerle hayattaki zorluklar için iyi bir temele sahip olmaları. Gençler doğdukları yerde gelişmeli, ait oldukları yer burasıdır.

- Eğitim altyapısı alanında çalışıyorsunuz. Özellikle neler yapılıyor?

- Eğitim, yönetim programımızda yer alan en önemli önceliklerden biridir. Şu anda şehirdeki eski Spor Okulunun büyük çaplı tadilatının son aşamasındayız. Uzun yıllar sonra 15 Eylül'de okul zili yeniden çalacak ve dersler yeniden başlayacak.  "Sveti Kiril ve Metodiy" İlkokulu buraya yerleştirilecek.

Ayrıca bir anaokulu, bir kreş ve iki ek binanın yenilenmesi için de son aşamadayız. Çocuklarımıza, hem çok küçük yaştakilere hem de öğrencilerimize normal bir Avrupa ortamında eğitimlerinin temellerini alabilecekleri rahat bir ortam sağlamak için doğru yönde ilerlediğimizi düşünüyorum.

 

- Hedefiniz Kırcaali'nin gençlerini Kırcaali'ye geri getirmek. Bu yönde neler yapıyorsunuz?

- Evet, Kırcaali sakinlerini burada tutma isteğimiz, tüm hemşerilerimizi, özellikle de gençleri şehre geri getirme arzusuyla birlikte ilerliyor. Onları doğdukları yerlere geri getirmek. Benim için bir ebeveyn olarak çocuklarımızı büyütmek, okutmak, eğitmek ve onların gençlik çağında, yaşamın renginde başka ülkelerde yaşam aramaya gitmeleri kabul edilemez. Biz bu yönde çalışıyoruz ve tüm hızımızla çalışmaya devam edeceğiz. Ailelerine, büyükanne ve büyükbabalarına dönmeleri onlar için iyi olacaktır.

Ne yapıyoruz: altyapıyı iyileştiriyoruz. Tüm hızımızla çalışıyoruz. Beş belediye yolunun büyük onarımının temelini atmak üzereyiz, şehirdeki 17 sokakta büyük onarımlar yapacağız. Vızrojdentsi semtinde çok amaçlı bir spor sahasının temelini atmak üzereyiz. Şehirdeki ve belediyedeki tüm çocuk parklarını yenileyeceğiz. Avrupa'da bulunan hemşerilerimizin Kırcaali'ye dönmeleri ve hayatlarına burada devam etmeleri için çalışıyoruz. Kırcaali'de yaşamak ile Avrupa'da yaşamak arasında önemli bir fark olmamasını sağlamak. Benim fikrim, Kırcaali'nin Avrupa'da değil, Avrupa'nın Kırcaali'de olması gerektiğidir. Kırcaali'nin modern bir Avrupa şehrinden farkı olmamalı.

- Kırcaali Belediyesi'nden mezun olup büyük şehirlerde veya yurtdışında okumayı planlayanlara mesajınız nedir?

- Kırcaali Belediyesi'ndeki tüm mezunları ortaöğretimi başarıyla tamamladıkları için tebrik etmek istiyorum. Mezuniyet töreni, eğitimleri için uzun yıllar harcadıkları çabanın, sıkı çalışmanın pastanın üzerindeki kremasıdır. Bunun onlara neye mal olduğunu biliyorum. Ben de bir öğrenciydim. Ben de bir gençtim. Okula, ödevlere hazırlanmak için zaman ayırmanın ne demek olduğunu biliyorum. Ortaöğretime son adımı attıkları için onları kutluyorum. Her şeyden önce sağlıklı olmalarını diliyorum. Hayallerine inansınlar ve onların peşinden gitsinler. Bu dünyada başarı çok ama çok çalışarak elde ediliyor. Tutarlı olmalarını ve cesaret etmelerini diliyorum. Ayrıca üniversitelerde eğitimlerine devam etme konusunda çok ciddi olmalarını, tutarlı olmalarını ve hissettikleri ve arzuladıkları şeyleri okumalarını tavsiye ediyorum. Mezun olduklarında memleketlerine dönsünler ve hep birlikte Kırcaali'yi değiştirelim. Kırcaali rüya evimiz olsun. Onların yeterliliklerine ihtiyacımız olacak.

- Çocuklarınızın Kırcaali'de kalmasını istiyor musunuz? Bunun için ne yapacaksınız?

-Bir ebeveyn olarak çocuklarımın ailemden uzakta olması benim için kabul edilemez. Sebebi ne olursa olsun. Teknoloji oldukça ilerledi. Dünya artık bir ekranın on santimetresinde önümüzde. Aile değerlerinin korunması ise bambaşka bir şey. Tüm aile yemeğe oturduğunda, ister tatil, ister hafta içi olsun. Hem benim çocuklarımın hem de Kırcaali'nin çocuklarının bunu evlerinde yapabilmeleri için elimizden geleni yapacağız. Yurtdışına veya büyük şehirlere okumaya gidenlerin Kırcaali'yi yeniden keşfetmeleri için koşullar oluşturalım. Burada gelişim için bir alanımız olsun. Hep birlikte Kırcaali sabahıyla, yarına dair umudumuzla, el ele vererek şehrimizi yaşanabilir bir şehir haline getirelim. Çocuklarımız ve gelecek nesiller Kırcaalili olmaktan gurur duysunlar.

Soruları soran: Kırcaali "Hristo Botev" Lisesi 8. E sınıf öğrencisi Berke Bekir

Fotoğraflar: Berke Bekir


DİĞER HABERLER