Belediye Başkanı Hasan Azis, Pazar Ekonomisi Enstitüsü’nün Ekibinin, Kırcaali’de yolsuzluk iddialarını kanıtlamasını istediÇarşamba, 20 Nisan 2011

Belediye Başkanı Hasan Azis, Pazar Ekonomisi Enstitüsü’nün Ekibinin, Kırcaali’de yolsuzluk iddialarını kanıtlamasını istedi Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis,2011 yılında "Bölgelerdeki İş Olanakları" endeksini belirlemek için Pazar Ekonomisi Enstitüsü /PEE/ tarafından yapılan araştırma sonuçlarını şöyle değerlendirdi: "PEE araştırmasında yapılan "bölge yönetimi tarafından yolsuzluk kavramının kabulü şehri son sıralara yerleştiriyor" yorumunu kabul edemem. Mahkeme dışında, yolsuzluğu ölçecek tam veriler yoktur. Bu yorumları ancak yolsuzluğu ölçmede tam verilerin olmasını şartıyla kabul ederim, bu şekildeki yorumları ise kabul etmem mümkün değil."
Yaptığı yorumlara ek olarak Belediye Başkanı, araştırmayı gerçekleştiren ekibi 28 Nisan'a kadar yaptıkları araştırmayı ayrıntılarıyla kamuoyuna açıklamaları için Kırcaali'ye davet etti. Müh. Azis: "Eğer bu davetimi kabul etmezseniz, yapılan bu araştırmanın bazı siyasi merkezlerine hizmet amacıyla yapıldığını kabul edeceğim" dedi.
Pazar Ekonomisi Enstitüsü'nün Kırcaali'nin yatırımlar için pek çekici bir yer olmadığı yönündeki yorumları kabul edilemez.
Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis: "Makine imalatı alanında Bulgaristan'daki en büyük fabrika Kırcaali'de bulunmakta. Burada daha Bulgaristan'da en büyük holdinglerden birisi bulunmakta. Bentonit üreten Yunanistan fabrikalarından bir tanesi de buradadır. Tekstil sektörü de hızla gelişmekte. Kırcaali Belediyesi 250 000 metre kare büyüklüğünde sanayi bölge projesi hazırladı.
Şu anda Kırcaali'de "Billa", "Lidl", "Technomarket" ve "Tehnopolis" gibi Alman ve Avusturya şirketleri de faaliyet göstermekte" dedi.
Sözlerini desteklemek için belediye başkanı daha, Tomislav Donçev tarafından Avrupa projelerini gerçekleştirme yönünde Kırcaali'yi Bulgaristan genelinde üçüncü sıraya yerleştirmesini hatırlattı.
Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis bir kez daha: "Tüm bu saydıklarımız Kırcaali'nin yatırımlar için güvenilir bir bölge olduğunu kanıtlıyor ve Pazar Ekonomisi Enstitüsü bu yatırımları yerinde görmeleri için buraya gelmeleri için yeterli bir sebeptir" dedi.


DİĞER HABERLER