Belediye Başkanları, Vali ile muhtar seçimi sorunu için görüştüCuma, 28 Ağustos 2015

Belediye Başkanları, Vali ile muhtar seçimi sorunu için görüştü Valilikten yapılan açıklamada Kırcaali ilinden belediye başkanlarının seçim sürecinin organizasyonu ve kanunun daimi ikamet adrese göre 100'den fazla kişilik nüfusa sahip tüm yerleşim yerlerinde muhtarlık oluşturma gerekliliği ile ilgili Kırcaali Valisi İliya İliev ile acil görüşme talep ettikleri bildirildi. Bugün yapılan görüşmede İliev, "Kanunu yorumlama hakkına sahip değiliz, ancak onu uygulayabiliriz" dedi.

Yürürlükteki Seçim Kanunu'nun 2014 yılında Halk Meclisi'nde Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ve Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) parti gruplarının çoğunluğu ile kabul edildiğini, HÖH Meclis Grubu'nun bu yasa tasarısını her bir Bulgaristan vatandaşının seçme ve seçilme hakkı olduğu gerekçesiyle desteklediğini hatırlattı.

İliev, "Seçim Yasası'nda üzerinde iyice düşünülmemiş hükümler olduğunun ve Bulgaristan Cumhuriyeti İdari Bölünme Yapısı Kanunu'na aykırı gelen hükümler olduğunu farkındayım, fakat ne Vali, ne de Belediye Başkanları kendi fikirlerine göre hareket etme hakkına sahip değiller. Sizler de, ben de yasalara saygı gösterip Merkez Seçim Komisyonu kararını uygulamalıyız. Belediyeler, daimi ikamet adresine göre 100'den fazla kişilik nüfusa sahip her bir yerleşim yerinde seçimleri organize etmek zorunda, devletin ise bunun için gerekli kaynakları sağlaması gerekir. Yasalara uymak zorundayız" diye kesin görüşünü belirtti.

Belediye başkanları yeni muhtarlıklar oluşturulması gereken çoğu yerlerde elektrik, telefon ve uygun binalardan ibaret gerekli altyapının mevcut olmadığından duydukları endişeyi dile getirdiler. Üstelik bu binalarda seçimler gerçekleştirilip, sonrasında gelecek muhtarların yerleşmesi gerekiyor, fakat yerleşim yerlerin çoğunda gerçekten ikamet edenlerin sayısı bir avuç kişi ve sandık açılması için en az 20 seçmenin olması gerekliliğine uymuyor.

Yasal olup mantıksız olan bu durumdan dolayı görüşmeye katılanlar olası bir kaosun önüne geçilmesi için Merkez Seçim Komisyonu tarafından soruna somut bir çözüm getirecek karar almasını talep etme konusunda anlaştılar. 4 Eylül'e kadar seçim sandıklarının belirlenmesi gerekir.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER