Belediye başkanlarından Sağlık Bakanı'na sert tepkiPerşembe, 26 Ocak 2017

Belediye başkanlarından Sağlık Bakanı'na sert tepkiArdino (Eğridere), Momçilgrad (Mestanlı) ve Krumovgrad (Koşukavak) Belediye başkanları ilçe hastanelerinin optimal bir şekilde işlevlerini görmesini istiyor.

Ardino, Momçilgrad ve Krumovgrad Belediye Başkanları Resmi Murat, Sunay Hasan ve Sebihan Mehmet ve ilçe merkezleri Ardino, Momçilgrad ve Krumovgrad'da bulunan aktif tedavi için çok yönlü hastanelerin yöneticileri Sağlık Bakanı, Ulusal Sağlık Sigorta Kasası (NZOK) Yöneticisi, Bulgaristan Hekimler Birliği Başkanı ve Bulgaristan Kamu Denetçisi 'ne hastanelerin optimal bir şekilde işlevlerini görmesini ve yılın ilk üç ayında tedavi kurumlarının faaliyetlerinin değeri ve hacmine ilişkin yapılan ödeneklerin azaltılmasına izin verilmemesi talebinde bulundukları bir mektup gönderdi.

Mektupta şu ifadeler yer aldı: "Yerel ve merkezi devlet organları arasındaki etkileşim ve işbirliği sağlık sisteminde sorunların ortak çözümü için büyük önem taşıyor. Ardino, Momçilgrad ve Krumovgrad'daki hastaneler, coğrafi açıdan elverişsiz alanlarda ve elverişsiz altyapıya sahip erişimi zor bir bölgede bulunuyor. Bu tedavi kurumlarına tahsis edilen ödeneklerin azaltılmasının maksada uygun olmadığını ve bunun nedenlerinin asılsız olduğunu ve gerçekte yaptığı faaliyetleriyle ve sağlık sigortası olan kişilerin objektif gereksinimleriyle çeliştiğini düşünüyoruz. Bu şekilde hastaların Bulgaristan Anayasası ve Sağlık Kanunu'nun garanti ettiği sağlık hizmetlerine erişim hakkı sınırlandırılıyor".

Ardino, Momçilgrad ve Krumovgrad Belediye başkanları, Sağlık Bakanı'na etkilenen tüm tedavi kurumlarıyla önceki daha yüksek ödeneklerin sağlandığı klinik yollar çerçevesinde hastanede sağlık bakım hizmetlerine ilişkin sözleşmeye bir ek sözleşme yapılması ve gerçekte yapılan tüm faaliyetin karşılanması için gerekli işlemlerin yapılmasını önerdi. Belediye başkanları, büyük bir hekim açığı olan hastanelerde anesteziyoloji ve klinik tedavi, klinik patoloji, viroloji laboratuvarı, mikrobiyoloji ve parazitoloji ve radyoloji alanlarında uzman hekimlerin sayısına dair tıbbi standartlar ve klinik yollara ilişkin bazı gerekliliklerin de değiştirilmesini önerdi.


DİĞER HABERLER