BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ KIRCAALİ'NİN MERKEZİ'NDE SİYANÜR İLE ALTIN ÜRETİMİNE KARŞI ÇIKTILARPerşembe, 01 Ekim 2009

BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ KIRCAALİ'NİN MERKEZİ'NDE SİYANÜR İLE ALTIN ÜRETİMİNE   KARŞI ÇIKTILARKırcaali Belediye Meclisi, "Gorubso-Kırcaali" firması tarafından şehrin merkezinde altın elde etmek için siyanür tesisatının yapılmasına karşı çıktı. Bu karar dün Hak ve Özgürlükler Hareketi'nden (HÖH) 27 meclis üyesinin ret oyu ve BSP, Ataka ve "Trakya" PK çekimser oylarıyla kabul edildi. GERB üyesi Zdarvko Deveciev: "Benim için "Gorubso-Kırcaali" AŞ faaliyetlerinin tam açık değildir." dedi.
Bölge Meclisi'nin bu tutumu, dün Çevre ve Su Bakanlığın'dan alınan ve 5 Ekim Üst Düzey Çevre Uzmanları Kurulu /ÜDÇUK/ oturumunda "Gorubso-Kırcaali" AŞ "Altın Üretimi tesisatı Kurulumu" Yatırım Projesinin değerlendirileceği yazan mektup ve ÜDÇUK'nun şirketin niyetini onaylama kararı sonucunda meydana gelmiştir.
Belediye'nin çevre uzmanı Asya Dobrucalieva şunları söyledi: "Belediye bu konuda fikrini her zaman açıkça beyan etmiştir. Bizler her yatırımı destekliyuoruz, fakat söz konusu olan siyanür (siyanit) teknolojisi şimdikinden farklıdır. Bu da hava kirliliğini arttırıp insan sağlığını tehtit edecektir."
Belediye Meclisi Başkan yardımcısı Bahar Palova şunların altını çizdi: "Bu kararın alınması için ısrarımız, fabrikada çalışanların ve Kırcaali vatandaşlarının sağlığını korumak içindir. Bizim tutumumuz siyasi değildir. Zararlı üretimleri modernleştirme niyetlerini destekliyoruz. Bununla ilgili de çinko fabrikasının inşaatı başlatılmasını istiyoruz."
"Kurşun ve Çinko Fabrikası"AŞ eski müdürlerinden Müh. Nikola Paşinov: "ÜDÇUK'nun kararı hakkında ön yargılı olmayalım ve insanlar arasında tehlike yaratmayalım. Bu konuda belediyenin tutumu ortadadır ve bugünkü kararımızla bunu sadece tekrarlamış olacağız."dedi.
Belediye Meclisi tribünlerinden Yani Yanev: "Onay için teklif edilen karar komisyonlarla tartışılmamış ve prosedüre uyulmamıştır. Ben de modern ve tehlikesiz teknoloji ve dünya çevre standartlarına uygun üretimlerin geliştirilmesi taraftarıyım. Fakat şimdiye kadarki yöneticiler yeni çinko fabrikasının kuruluşuna neden izin vermediler?"dedi.


DİĞER HABERLER