BELEDİYE TARAFINDAN YIKILAN MEÇHUL ASKER ANITI YENİDEN YAPILACAKÇarşamba, 18 Kasım 2009

BELEDİYE TARAFINDAN YIKILAN MEÇHUL ASKER ANITI YENİDEN YAPILACAKKaçak inşaat gerekçesiyle belediyenin yıktığı Meçhul Asker anıtının yeniden inşa edileceği bildirildi
Bulgaristan'ın bağımsızlığı için verilen savaşlarda şehit düşen Müslüman askerlerin anısına, Popovo'ya bağlı Slavyanovo köyünde Üzeyir-Ali Üzeyirov adlı iki kardeş tarafından yapılan, ancak "kaçak inşaat" gerekçesiyle belediyenin yıktığı "meçhul asker" anıtının yeniden inşa edileceği bildirildi.
Müslüman Demokrat Partisi (MDP) adıyla kurdukları siyasi partiyle bir süre gündeme gelen Üzeyirov kardeşler, evlerinin bahçelerinde yeniden inşasına başladıkları anıtın Kurban Bayramına kadar tamamlanacağını açıkladı.
Ali Üzeyirov, aynı yerde daha önce bulunan eski anıtın 5 metre yüksekliğinde olmasından dolayı "kaçak inşaat" durumuna sokularak yıkıldığını belirterek, yeni anıtın belediye yasasına uygun olarak 3 metreyi geçmeyecek şekilde yapılacağını söyledi.
Üzerinde hilal ve haç bulunan taş piramit şeklindeki anıtı 2,99 metre yüksekliğinde yapacaklarını kaydeden Ali Üzeyir, anıtın gövdesine de "Bulgaristan; onlar senin için öldüler" ibaresi yazılacağını bildirdi.
Ali Üzeyir, yeni anıtın belediye tarafından yıkılması halinde ise haklarını hukuk yoluyla arayacaklarını söyledi. Araştırmalara göre ülkede 50 bini aşkın kaçak inşaat bulunduğunu belirten Üzeyirov, "Devlet bizimle uğraşacağına bu kaçak inşaatlara baksın" diye konuştu.
Üzeyirov kardeşlerin kurdukları Müslüman Demokratik Partisi'nin resmi kayıt başvurusu, "etnik temele dayalı siyasi parti kurulamayacağı" gerekçesiyle ilgili mahkeme tarafından reddedilmişti.


DİĞER HABERLER