BELEDİYELER, OKUL MÜDÜRLERİ SEÇİMİ YARIŞMALARI İÇİN ŞEFFAFLIK İSTEĞİNDE BULUNDULARSalı, 13 Temmuz 2010

BELEDİYELER, OKUL MÜDÜRLERİ SEÇİMİ YARIŞMALARI İÇİN ŞEFFAFLIK İSTEĞİNDE BULUNDULAR   Kırcaali genelindeki yedi belediyenin yönetimleri Milli Eğitim, Bilim ve Gençlik Bakanlığı ile Kırcaali Bölge Eğitim Müfettişliğinin yürüttüğü yeni yirmi okul müdürü seçme yarışmalarında daha fazla şeffaflık isteğinde bulundular. Yapılan basın toplantısında meslektaşları adına söz alan Ardino Belediye Başkan Yardımcısı Necmi Hocov ve Momçilgrad Belediye Başkan Yardımcısı Erol Mehmet, müfettişlik ile belediye yönetimleri arasında, müdür seçme yarışma organizasyonu ve yürütülmesiyle ilgili herhangi bir diyalogun bulunmadığını dile getirdiler.

Necmi Hocov, taraflar arasında oluşan farklılıkları yaptığı açıklamaya duyurdu. Belediyelerden hiçbirine hangi adayların yarışmaya dahil edildiği konusunda bilgi verilmemiş. Komisyonlardaki belediye temsilcilerinin hiçbiri yarışmaya katılan adaylara sorulacak beş soruluk soru bankasının hazırlamasında yer almamış. Komisyonlardaki belediye temsilcileri yarışma esnasında gözetmenlik yapmaya zorlanmış.

KAPATILAN OKULLARA MÜDÜR SEÇİMİ

Erol Mehmet diğer bir ilginç olayı da parmak bastı. Kırcaali İlçesi Makedontsi köyü ve Ardino İlçesi Çubrika köyündeki okullar Belediye Meclisi kararıyla kapatılmış, ancak bu iki okula yeni müdür seçim yarışması yapılmış. Güzden sonra oralarda okul olmayacak, ancak bir veya iki aylığına okullar müdüre sahip olacak diyerek tepkisini dile getirdi.

Bu yüzden il genelindeki belediyeler Bölge Eğitim Müfettişliğinden yürütmüş olduğu bu yaz kampanyasıyla ilgili daha fazla açıklık ve şeffaflık bekliyor ve kendilerinin de bu önemli sürece dahil edilmelerini istiyorlar.


DİĞER HABERLER