Bereket Konvoyunun ilk durağı bu yıl da Cebel olduCumartesi, 27 Mayıs 2017

Bereket Konvoyunun ilk durağı bu yıl da Cebel oldu Bayrampaşa Belediyesi'nin "Kardeşlik Sınır Tanımaz" sloganı altında 2005 yılından bu yana yürüttüğü Bereket Konvoyu projesi çerçevesinde gerçekleşen Balkanlarda Ramazan Programının ilk durağı Cebel oldu.

27 Mayıs Cumartesi akşamı Cebel 19 Mayıs meydanında gerçekleşen iftar programına yaklaşık 2000 kişi katıldı.

Programa katılan misafirler arasında T.C. Filibe Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu Volkan Tanyıldız, Sosyal Hizmetler Ataşesi Metin Akbaş, Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer, Bayrampaşa Belediye Başkan Yardımcıları İsmail Gemici ve Yalçın Sırakaya, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, DOST Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şabanali Ahmet yer aldılar.

Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet'in Ramazanın ve iftarların anlamı ve önemine ilişkin konuşmasıyla başlayan program, diğer konukların selamlama konuşmalarıyla devam etti.

Ev sahibi konumundaki Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer, Cebellilerin her zaman zulme karşı olduklarını, öncü olduklarının bilindiğini belirtti. Belediye Başkanı, "Halkımız 93 Harbi'nden sonra dedelerimizden beri ayakta kalabilmiş, varlığını koruyabilmiş, çünkü dinine, diline, örf ve adetlerine sahip çıkmış. Bunu çok iyi bilmekteyiz ki bundan sonra da biz Cebel halkı ve bölge halkı olarak, Bulgaristan'da yaşayan Türkler olarak bunlara sahip çıkmazsak, yok olacağız. Bunun için de elimizden gelen her şeyi yaparak bunlara sahip çıkacağız. Bizler öncü olduğumuz için acaba Bereket Konvoyu buradan da geçer mi diyorduk ve ne mutlu bize ki, artık ikinci kez burada. Hepimiz adına bir kez daha bu projenin mimarlarına ve o zamandan bu yana emeği geçen herkese ve şimdi bu atmosferi yaratan konvoyun önde gelenlerine cani gönülden teşekkürlerimizi sunmak isteriz. Buradan tüm Müslüman aleminin ramazan ayını tebrik eder, hayırlara vesile olmasını diliyorum" dedi.

Bayrampaşa Belediye Başkan Yardımcısı Yalçın Sırakaya iftara katılan tüm soydaşların Ramazanını tebrik etti, ev sahipliği yapan Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer'in göstermiş olduğu sıcak misafirperverliğinden dolayı kendisine teşekkür etti. İftar programlarına ilginin devam etiği sürece Bayrampaşa Belediyesi olarak düzenlemeğe devam edeceklerini belirtti.

Filibe Başkonsolosluğu Muavin Konsolos Volkan Tanyıldız yapmış olduğu konuşmasında bu organizasyonu gerçekleştiren Bayrampaşa Belediyesine ve Bereket konvoyunda yer alan tüm ekibi tebrik etti ve teşekkürlerini sundu. Din ve ırk ayrımı yapmaksızın tüm insanları bir sofraya toplayan Bereket Konvoyu projesinin devam etmesini diledi.

Bayrampaşa Belediyesi adına Filibe Başkonsolosluğu Muavin Konsolos Volkan Tanyıldız'a, Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer'e ve Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet'e birer bereket konvoyu TIR maketi hediye edildi.

DOST Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şabanali Ahmet tüm katılımcıların Ramazanını tebrik etti ve hayırlara vesile olmasını diledi. Balkanlarda Ramazan geleneği yaşattığı için Bayrampaşa Belediyesine teşekkürlerini sundu.

3 TIR, 3 minibüs, 2 otobüs, bir otomobil, bir canlı yayın aracı ve 75 kişilik gönüllü ekipten oluşan Bereket Konvoyu Ramazan boyunca Balkanları karış karış gezerek iftar sofraları kuracak. İftar programlarının yapılacağı yerler:

27 Mayıs Cumartesi Bulgaristan Cebel, 28 Mayıs Pazar Bulgaristan Velindgrad, 30 Mayıs Salı Sırbistan Belgrad, 1 Haziran Perşembe Bosna- Hersek Zivinice, 2 Haziran Cuma Bosna- Hersek Maglaj, 4 Haziran Pazar Sırbistan Sjenica, 5 Haziran Pazartesi Sırbistan Novipazar, 7 Haziran Çarşamba Karadağ Rojaye, 9 Haziran Cuma Kosova Prizren, 10 Haziran Cumartesi Kosova Gjakova, 12 Haziran Pazartesi Arnavutluk Tiran, 13 Haziran Salı Arnavutluk Peshkopia, 15 Haziran Perşembe Makedonya Manastır, 16 Haziran Cuma Makedonya Debre, 17 Haziran Cumartesi Makedonya Gostivar, 18 Haziran Pazar Makedonya Kırçova, 19 Haziran Pazartesi Makedonya Strumica, 22 Haziran Perşembe Yunanistan İskeçe, 23 Haziran Cuma Yunanistan Gümülcine.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER