Besiciler 4 Şubat'ta 24 saat için E 79 uluslararası yolunu kapatacakÇarşamba, 28 Ocak 2015

Besiciler 4 Şubat'ta 24 saat için E 79 uluslararası yolunu kapatacakBulgaristan Besiciler Birliği tarafından Başbakan Boyko Borisov'a gönderilen deklarasyonda mavidil hastalığına karşı acil olarak aşılama yapılması için ilaçlar temin edilmesi gerektiği belirtiliyor.

Çiftlik sahipleri, branşta yaşanılan sorunlara dair isteklerini Tarım ve Gıda Bakanlığı duyuramamaktan yakınıyor.

Deklarasyonda 2014 yılında hastalığa yakalanan hayvanların yüzde 40'ının düşük yaptığı ve bu da daha az sayıda kuzu olacağı için tüketiciye daha yüksek fiyata satılacağı açıklanıyor.

Besiciler, dağlık bölgelerde sahipleri tarafından işletilmeyen küçük arazileri işleyen çiftçilerden destek almak için bu toprakları işleme hakkına sahip olduklarını gösteren belge istenilmemesini ısrar etmekteler. 2014 yılında beyan edilen arazilerin gerçek durumunu yansıtmadığı için yeni sunulan dilekçelerin tez zamanda incelenip destek ödenmesini istiyorlar.

Besiciler Birliği'nden yeni destek tedbirlerinin acil olarak ele alınması, çiftlikler tarafından süt ve süt ürünleri pazarını acil olarak açılması ve sütün düşük alım fiyatına karşı acil kurtarma stratejisi hazırlanması talep ediliyor.

Bulgaristan Ulusal Besiciler Derneği Başkanı Boyko Sinapov, "Talepler gerçekçidir. Bunlar şimdiye kadar çözülmeliydi. Mavidil hastalığına karşı aşılama yapılması için ilaçlarla ilgili son derece ağır bir mesele. İnsanlar endişe içindeler ve tepki verip protesto etmekte haklılar. Kırcaali bölgesindeki hayvan üreticileri, örgütümüzün ülke çapındaki tüm teşkilatlarıyla birlikte deklarasyonda yer alan tüm talepleri destekliyoruz" dedi. Sinapov, Bulgaristan Besiciler Birliği'nden meslektaşlarının kendisini aradıklarını ve deklarasyon hakkında haberdar olduğunu belirtti.

Deklarasyonda besiciler, 4 Şubat 2015 tarihinde protesto amacıyla 24 saat için E 79 uluslararası yolunu kapatacaklarını bildiriyorlar.


DİĞER HABERLER