BESTEKÂR RUJDİ ŞÜKRÜ 75 YAŞINDASalı, 19 Ekim 2010

BESTEKÂR RUJDİ ŞÜKRÜ 75 YAŞINDA Kırcaali doğumlu ünlü bestekâr Rujdi Şükrü'nün 75. doğum günü nedeniyle 16.10.2010 tarihinde "Karamel" kulübünde bir tören düzenlendi. Törende Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı Elisaveta Kehayova, HÖH eski Milletvekili Nurettin Mehmet, "Ömer Lütfi" Kültür Derneği Müdürü Müzekki Ahmet, Sayın Şükrü'nün eski iş arkadaşları ve dostları yer aldılar. Şuan yönetmenliğini yaptığı Rumeli Halk Türküleri Grubu'nun sunduğu kısa bir programdan sonra, uzun yıllar beraber çalıştığı iş arkadaşı Galya Berova ünlü bestekârın biyografisini okudu. Daha sonra Rujdi Şükrü Kırcaali Belediyesi tarafından şeref anahtarı ile ödüllendirildi.
1989 büyük göç ile İstanbul'a yerleşen bestekâr ara sıra memleketi Kırcaaliye gelip burada bulunan amatör gruplara yardım etmeye devam ediyor.

RUJDİ ŞÜKRİ /DOGAN/ KİM?

Ünlü bestekâr Rujdi Şükrü 20.09.1935 yılında Kırcaali'de dünyaya geldi. Daha çocukluk yıllarında güzel sesiyle dikkat çekmektedir. 21.10.1951 tarihinde dünyaca ünlü şair Nazim Hikmet Bulgar yazar Blaga Dimitrova ile Kırcaali ziyareti sırasında, Rujdi okuduğu türküleriyle misafirleri duygulandırıyor.
Filibe Müzik Okulundan mezun olan Rujdi Şükrü Kırcaali Belediyesi Kültür Şubesi'nde amatör müzik gruplarından sorumlu olarak işe başlar. 1954 yılında "Ömer Lütfi" Derneği'nde mandolin grubu yönetmeni olarak çalışıyor. 1960 yılında Kurşun ve Çinko Fabrikası'nın koro grubu yöneticisi oluyor. 1964-65 yılları Kırcaali Tiyatrosu'nda görev alıyor. Daha sonra Azerbaycan'ın Bakü şehrinde okuluna devam ediyor. 1989 yılındaki büyük göçe kadar çeşitli yerlerde müzik yönetmenliği yapıyor.
Rujdi Şukrü'nün bestelediği "Cebelli kız", "Aşka sınır yok", "İlkbahar yağmuru" ve "Yedi telli sazım" adlı türküler hala okunmaktadır. Ünlü bestekârın besteleri Bulgaristan Türk sanatçıları Yüksel Ahmedov ve Orhan Murad tarafından okunmaktadır.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER