Bezvodno köyüne geçici yol yapıldıCuma, 27 Mart 2015

Bezvodno köyüne geçici yol yapıldı Çernooçene (Yeni Pazar) Belediye Başkanı Aydın Osman, "Geçici olarak kullanmak üzere ormanlık alanda Bezvodno (Susuz) köyüne uzanan 400 metrelik yol açıldı" diye bildirdi. Geçici yol heyelan bölgesinin çevresinden geçiyor ve ağır makinelerle açıldı.

Çamurlu olduğu için şimdilik bu yolda otomobiller hareket edemez, fakat insanlar ve yük taşıyan hayvanlar kullanabilirler.

Kar felaketinden sonra ilk defa Bezvodno köyündeki dükkana da gıda ürünleri tedarik edildi. Yüksek gerilim hatlarında geçici olarak 5 adet ahşap direk monte edildi.

Elektriksiyeler, yoğun çalışmalar sonucunda köyde yaşamı kısmen kolaylaştıran tekrar elektrik iletimini de sağladılar.

Yaklaşık 80 kişinin yaşadığı Bezvodno köyüne ulaşım iki hafta önce meydana gelen büyük bir heyelandan dolayı engellendi. Yolun 100 metreden fazlası Kırcaali'ye içme suyu temin edilen Borovitsa (Çamdere) Barajına 50 metre aşağıya doğru kaymıştır.

Köydeki insanlara en ihtiyaç olan gıda ve ilaçlar temin edilmesi için acil önlemler alındı. İnsanların geçmesi için karda yol açıldı, gıda ve ilaçların katırlarla taşınması zorunda kalındı.

Çernooçene Belediye Başkanı Aydın Osman, "İkinci bir yolun olmaması yardımların köye ulaştırılmasını oldukça zorlaştırıyor. Köye giden yolun güzergahını değiştirerek, soruna kalıcı bir çözüm buluncaya kadar geçici olarak yapılan yol kullanılacak" dedi.

Artık inceleme yaptıktan sonra yolun onarılması konusunda öneride bulunmak üzere jeoloji uzmanları ve tasarımcılar davet edildi. Bunun ardından Çernooçene Belediyesi, Bakanlıklar Arası Afet ve Acil Durumlar Komisyonu'na destek talebinde bulunacak.

Aydın Osman, kısa sürede yeni yolun yapımı için gerekli finansmanın sağlanacağını umuyor.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER