Yüzlerce kişi Dambalı’da şifa aradıCuma, 06 Mayıs 2022

Yüzlerce kişi Dambalı’da şifa aradı

Bulgaristan'ın dört bir yanından ve yurtdışından yüzlerce  insan, Momçilgrad'ın (Mestanlı) yakınındaki Dambalı'nın dağlık bölgesinde şifa aradı. Eski bir inanışa göre, 5 Mayıs'ı 6 Mayıs'a bağlayan gecede gün doğmadan önce tepeden taş kütlesine aşağıya dökülen su şifalı ve konuşma bozukluğu, kekeleme, tutulma, egzama ve başka hastalıkları iyileştiriyor.
Bölgede trafik kısıtlandı. Momçilgrad Belediyesi bölgeye giderken iki adet geçici park yeri düzenledi, çocuklar, yetişkinler ve hastalar iki belediye otobüsü, belediye tarım hizmetine ait araçlar ile taşındı. Kaynak ve havuzların etrafını aydınlatmak için jeneratörle elektrik verildi.
Dambalı yakınlarında HÖH Milletvekili Adlen Şefked, Belediye Başkanı İlknur Kazim ve belediye yetkilileri vardı.
Tam gece yarısı yüzlerce çocuk, ebeveynleri tarafından kaynaktan gelen buzlu sularla dolu özel havuzlara daldırıldı. Orman, çocukların çığlıkları ve haykırışlarıyla yankılandı. Su ile yıkanan çocukların ebeveynleri onları kuruttuktan sonra organize ulaşım araçlarıyla otoparklara götürdü.
Belediye Başkanı İlknur Kazim, “İyi bir organizasyon oluşturduk ve kalabalığa rağmen izdihama izin vermedik. Bu bahar Dambala'ya olan akının çok daha fazla olacağını biliyorduk, çünkü pandemiye rağmen son iki yılda pek çok insan gelmemişti. Ormancılar, ziraat çalışanları, polis ve itfaiye ekiplerinin yanı sıra, düzen ve organizasyonla ilgilenen belediye çalışanlarına çok teşekkür ediyorum” dedi.

 


DİĞER HABERLER