BİR YILIN BİLANÇOSUPazartesi, 11 Ocak 2010

BİR YILIN BİLANÇOSU Kırcaali belediyesinde Kamu Denetçisi (Ombudsman) ilk adımlarını atalı bir yıl oldu. O zaman yeni kurulan müessesenin başına Belediye Meclisi'nde oy birliğiyle Akif Emin seçilmişti. Kamu denetçisinin başlıca görevi devlet ve diğer kurumlar ile vatandaş arasında hakların korunması için aracılık yapmaktır. Bunların doğrultusunda Sayın Akıf Emin ile görüştük.

- Sayın Emin, hesap verir gibi olmasın ama, geçen yılki faaliyetlerinizi özetler misiniz?

- Seçilmiş bir Ombudsman olarak bağımsız olacağıma, ayrımcılık yapmadan işime objektif bakacağıma yerli Meclis önünde yemin ettim. Geçen yılın her mesai gününde kapılarım vatandaşa ardına dek açıktı. Övünür gibi olmasın, dinlendiğim günlerde bile problemlerine çözüm aramak için evime gelenler oldu. Zannederim ki, memnun kaldılar.
2009 yılında 286'dan fazla vatandaş ziyaretimizde bulundular. Onlar sorunlarını yazılı veya ağızdan paylaştılar. Yanımıza gelenlere gereken ferdi konsültasyon verildi. Çözüm arayan sorunların çoğunluğu özeldi. Yazılı olarak 116 şikayet ve uyarı geldi. 170 kişi ise buraya gelip problemlerine çözüm aradılar. Belediyemiz ahalisi yanı sıra diğer belediye sakinleri de bizden yardım ve aracılık istemlerinde bulundular. Gelen her belirti (sinyal) yoklanıp Belediye yönetimi yardımıyla cevaplandırıldı, tavsiyeler verildi.

- Verilen cevabı vatandaş nasıl karşıladı?

- Evet, çoğunluğu müspetti. Sadece 34 dilekçeye kanuni temel yetersizliği yüzünden menfi cevap verildi. Bize ulaşan evraklardan bazıları yetkili kuruluşlara gönderildi ve cevaplarını beklemekteyiz.
Halkımıza yararlı teklif ve önerilerimiz Belediyemiz ve kamu sektör tarafından anlayışla karşılanmakta. Aramızda hoşgörü havası esince, halkımızın da bize inancı artmaktadır.
Sonunda belirtmek isterim ki, kamu denetçisinin görevlerinden biri de, şikayetçi ile öte taraf mahkeme yollarına düşmeden önce ortak, doğru, yasal yolu bulabilmektir.


DİĞER HABERLER