Bisiklet turuna katılanlar, 25 Nisan’da Kırcaali’de olacaklarPerşembe, 21 Nisan 2011

Bisiklet turuna katılanlar, 25 Nisan’da Kırcaali’de olacaklarHaskovo Bölge Çevre ve Su Müfettişliği, Bulgaristan'da ilk düzenlenen amatör bisiklet maratonuna katılan bisikletçilerin 25 Nisan'da Kırcaali'de olacaklarını bildirdi. Daha önceden ise basına bisikletçilerin Kırcaali'ye 24 Nisan'da gelecekleri haber verilmişti.
Bisikletçiler 22 Nisan'da Haskovo'da olup, ertesi gün Kırcaali'ye hareket edecekler ve buradan Smolyan'a yol alacaklar. Maraton 2 Nisan'da Sofya'dan başladı ve Bulgaristan'ın tüm 28 il şehrinden geçmeleri bekleniyor. Rotanın toplam uzunluğu 2 500 kilometre.
Turu yapan ana grupta 30 deneyimli bisikletçi yer alıyor. Şehirden şehre yapılan maraton aşamalarında bisikleti seven başka amatörler de katılıyorlar. Şu ana kadar Kırcaalili bisikletçilerin maratona katılıp katılmayacakları bilinmiyor. Maratona Türkiye ve Moldova'dan birer kız ve Ukrayna'dan bir delikanlı olmak üzere üç yabancı iştirak ediyor.
"Bulgaristan 2011" Bisiklet turunun amacı, bisikleti yerleşim yerlerinde güvenli hareket etmek için taşıt aracı olarak ve bisiklet turizmini popularize etmek. Maratonu organize eden Faktör Vakfından vatandaşların sağlık ve psikoloji durumlarına daha fazla bakım için bisikletçilik yapmaya uygun koşullar yaratılması çağrısında bulunuyorlar. Onlar, ulusal bisiklet parkur alanı ağsı kurup bakılmasını ve Bulgaristan'dan geçen „Euro Velo" Avrupa bisiklet turizmi koridoru kurulmasını israr ediyorlar.


DİĞER HABERLER