BİTKİSEL YAĞ İÇEREN ÜRÜNLERE "SÜTLÜ" ÜRÜN DENİLMESİ YASAKLANDICuma, 18 Haziran 2010

BİTKİSEL YAĞ İÇEREN ÜRÜNLERE Bugünden (18 Haziran 2010) itibaren bitkisel yağ içeren ürünlere "sütlü" ürün ismi verilmesi yasağı yürürlüğe girdi. Bu kaktı malzemesini içeren sütlü ürünlerin üretimi gerek Bulgaristan gerekse Avrupa kanunlarına göre yasaklanmıştır. Üreticilerin ürettiği "peynir", "yoğurt", "kaşar" ve benzeri sütlü ürünlerde bitkisel yağı kullanıldığı halde kanunlar çiğnemiş olur ve bu üreticilere ceza kesilecek ya da sütlü ürün üretim lisansı, kanunda belirtilen koşullar yerine getirilene dek iptal edilecektir.

Veteriner ve Tıbbi Faaliyetler Kanunu'na göre, bu uygulamaya uymayan tüzel ve özel kişilere ait sütlü ürün üreten şirketlere 1 000 ile 3 000 leva arası ceza kesilecektir. Suçun tekrarı tespit edildiği halde de ceza 3 000 ile 10 000 leva arasında değişmektedir. En ağır yaptırım olarak da sütlü ürün üretim lisansı, kanunda belirtilen koşullar yerine getirilene dek iptal edilecek.

Ürünlerinde bitkisel yağ kullanan üreticiler, artık ürün etiketine "sütlü" açıklaması yerine "nefis yiyecek", "ürün" veya benzeri açıklamalar kullanmalıdır.

Ulusal Veteriner ve Tıp Dairesi'ne bağlı Devlet Veteriner ve Tıbbi Kontrol Müdüriyeti Başkanı Dr. Lyubomir Kulinski şu açıklamayı yaptı: "Bitkisel yağı içeren ürünler Avrupa Birliği Kanunlarınca korunan "peynir", "yoğurt ve kaşar" ve benzeri ürünler gibi adlandırılamaz".

18 Haziran tarihinden önce üretilip etiketlenen ürünler stoklar tüketilene dek pazara sunulup satılabilecek.


DİĞER HABERLER