Blagoevgrad Bölge Müftülüğünden camilere yapılan saldırılara ilişkin deklarasyonCuma, 20 Haziran 2014

Blagoevgrad Bölge Müftülüğünden camilere yapılan saldırılara ilişkin deklarasyon19 Haziran 2014 tarihinde Gotse Delçev'te bulunan tarihi Karaca Paşa Camii'nin minaresine kimliği belirsiz kişiler tarafından iki metrelik demirden bir haç dikildi. Blagoevgrad (Yukarı Cuma) Bölge Müftülüğü olarak Hıristiyan ve Müslümanlar arasındaki iyi ilişkilere gölge düşürülmesini amaçlayan bu provokatif vandallık eylemini kınıyoruz.

Bu vandallık eyleminin bölgesel güvenliğe olumsuz yansıyarak, istenilmeyen sonuçlar doğurmasından derin endişe duyuyoruz.

Müslüman mabetlerine yönelik seri saldırılar yapılması, Bulgar toplumunun bir kısmının İslam, İslam değerleri ve Müslüman topluluğuna karşı düşmanca ve saldırgan duygular beslediğini açıkça gösteriyor. Bu tür olaylar holiganlık veya bireysel suç olarak kabul edilmeyip, Müslümanlara karşı genel bir strateji ve tahammülsüzlük olarak kabul edilmelidir. Bu durum muhtemelen daha geniş çaplı saldırı eylemlerine yol açabilir.

Mabetlere saldırılarla ifade edilen bu tür bir İslam düşmanlığı ve baskının etnik çatışmayı tahrik etme teşebbüsleri olarak kabul edilip, milli güvenliği tehlike altına soktuğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Hangi etnik ve dini topluluklara ait olduğu farketmeksizin milli ve tarihi mirası korumakla görevlendirilen tüm devlet kurumları ve yerel yönetim kuruluşlarının mabetlere yönelik bu tür provokatif saldırılar yapılmasına izin verilmemesi için gereğini yapmaları çağrısında bulunuyoruz.


DİĞER HABERLER