BNR’nin Kırcaali yayınları, Ocak 2016’da yayın hayatına başlayacakÇarşamba, 29 Temmuz 2015

BNR’nin Kırcaali yayınları, Ocak 2016’da yayın hayatına başlayacakBulgaristan Milli Radyosu'nun (BNR) dokuzuncu bölgesel radyosu olarak Kırcaali Radyosu 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yayın hayatına başlayacak. Bugün BNR İcra Müdürü Radoslav Yankulov ve Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis arasında buna ilişkin sözleşme imzalandı. Yerel Meclis, son oturumunda radyoya kira ödemeksizin kullanmak üzere 10 yıllık bir dönem için odalar sağlanmasını onayladı. Bu odalar eski Kırcaali Kazası Halk Konseyi binasında üçüncü katta bulunuyor.

BNR İcra Müdürü Radoslav Yankulov, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis'e uzaktan kumandası ve CD çaları gibi çağdaş unsurlara sahip eski biçimde bir radyo cihazı hediye etti.

Yankulov, Sofya Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nin eski Dekanı ve bu alanda uzun yıllar hocalık yapan BNR tarihinde efsane olan Veselin Dimitrov'un adına burs verilmesi kararı alındığını paylaştı.

Kırcaali Radyosu, il merkezinde aralık ayının başında yayın hayatına başlayacak, fakat bu deneme dönemi olacak. Radyo'da çalışacak 7 kişilik bir ekip oluşturulacak. BNR yönetimi, bu elemanların bölgede sorunları iyi tanıyan yerli gazeteciler arasından olmasını tercih ediyor. Bu radyocular, "one man Show" şeklinde hem programları hazırlayacaklar, hem sunacaklar.

Kırcaali'de Belediye Başkanı ile yaptığı görüşmede BNR İcra Müdürü Radoslav Yankulov ile birlikte BNR Yönetim Kurulu Üyesi Hristin Strijlev de yer aldı. Kırcaali Radyosu, devlet radyosu BNR'nin Sofya, Blagoevgrad (Yukarı Cuma), Burgaz, Varna, Vidin, Plovdiv (Filibe), Stara Zagora (Eski Zağra) ve Şumnu'dan sonra dokuzuncu bölgesel radyosu olacak. BNR yönetiminin, Kırcaali Radyosu'nun program projesini, yayın konseptini, program profili ve planını onayladığı belirtildi. Projeyle modern platformlar ve FM Bandı 90.0 MHz frekansından yayınlanacak radyo programlarıyla bölgede anadili Türkçe olan halkın bilgilendirilmesi gereksiniminin karşılanması amaçlanıyor.


DİĞER HABERLER