Bölge İstihdam ve Öğretim Programı kapsamında 85 kişi işe alınacakCuma, 30 Eylül 2016

Bölge İstihdam ve Öğretim Programı kapsamında 85 kişi işe alınacak Kırcaali Vali Yardımcısı Rumen Mladenov tarafından yönetilen Kırcaali İl Gelişim Konseyine bağlı Daimi İstihdam Komisyonu,17 Ekimde başlatılacak Bölge İstihdam ve Öğretim Programınca sağlanacak mali kaynakların dağılımı ve açılacak iş pozisyonlarını onayladı. Onaylanan projelerin maliyeti 226 760 leva. Bu projeler kapsamında 5 veya 5,5 ay süreliğine toplam 85 kişi işe alınacak. Onların işverenleri başvuruda bulunmadıkları için Momçilgrad (Mestanlı) ve Cebel (Şeyhcuma) belediyeleri olmaksızın, Kırcaali ilindeki diğer beş belediye ve Karayolları İl Müdürlüğü, Devlet Orman İşletme Müdürlükleri ve Su ve Kanalizasyon Şirketi olmak üzere üç devlet kurumu olacak.

İş büroları, iş müfettişlikleri ve sendikacıların yer aldığı özel bir komisyon, önceden belirlenen bir yönteme göre başvuru yapılan projeleri sıraladı. Program kapsamında işe alınacak kişiler, yolların bakımını yapacak, Belediye mülkiyetini koruyacak, belediye hizmetlerine iştirak edecek, ormancılık sektörüne hizmet verecekler ve başka hizmetlerde de bulunacak.

Beş belediye ve devlet kurumları, belediyelerin işveren olacağı 517 197 levaya mal olacak 5,5 ay süreliğine 184 iş pozisyonu ve devlet orman işletme müdürlükleri, Karayolları İl Müdürlüğü ve Su ve Kanalizasyon Şirketi'nin işveren olacağı 225 895 levaya mal olacak 86 iş pozisyonu açılmasına ilişkin başvuruda bulundu. Çalışma ve Sosyal Politika Bakanlığı tarafından Kırcaali ili için 226 853 leva sağlanması üzerine proje önerilerinin ön değerlendirilmesi yapılıp, finanse edilmek üzere aralarından proje seçimi yapılması gerekti.

Vali Yardımcısı Rumen Mladenov, komisyonun yaptığı toplantıda katılımcıları İstihdamı Teşvik Kanunu ve onun uygulanmasına ilişkin yönetmelikte yapılan değişiklikle tanıştırdı. Bu değişikliklerle bölge istihdam ve öğretim programlarının hazırlanması, onaylanması ve finanse edilmesine yönelik yeni bir yaklaşım getirildi. Her bir ilde Valilik ve belediyeler tarafından yapılan proje önerileri üzerine bir tane Bölge İstihdam ve Öğretim Programının gerçekleştirilmesi öngörülüyor. İstihdam Komisyonlarının da ek işlevleri olacak. Bu komisyonlara verilen yeni yetkiler, Bölge İstihdam ve Öğretim Programına ilişkin projeleri onaylamak ve programları tasdik etmesi ve finanse etmesi üzere Çalışma ve Sosyal Politika Bakanı'na göndermeleridir.


DİĞER HABERLER