Bölge Müftüleri Kırcaali’de Bir Araya GeldiPerşembe, 26 Mart 2015

Bölge Müftüleri Kırcaali’de Bir Araya GeldiBulgaristan - Bölge Müftüleri, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed'in davetine icabet ederek Kırcaali'de dostane bir istişare toplantısı gerçekleştirdi.

Programa Bölge Müftüleri haricinde, Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Aziz ve Peder Petır da iştirak etti.

Ev sahibi Kırcaali Müftüsü Beyhan Mehmed selamlama konuşmasında, Bölge Müftüleri - Meslektaşları, Kırcaali'ye adeta bir Bayram yaşattıklarını belirterek, kendilerine bu anlamlı ziyaretten dolayı kalben teşekkür etti.

Beyhan Mehmet konuşmasına şöyle devam etti: "Kırcaali Hoşgörü başkentidir, biz onunla iftihar ederiz. Bundan dolayıdır ki, sizleri samimi ve doğal bir ortamda Belediye başkanımız ve papazımızla birlikte karşılamak istedik. Her birimizin çalışma sahası bellidir ve her insanın hayatında alması gerekli iki önemli karar vardır. Biri, hayat felsefemizi oluşturan, dünya ve ahiret saadetimizin kaynağı ve Allah'ın rızası doğuruluşunda yaşam modeli olan - Dinimizdir, diğeri de hayat arkadaşları mutluluk kaynağı, Yüce Allah'ın Vedüd ismine nail olmak ve neslin devamını sağlamak - Saliha eştir /Evlilik kararıdır/. Din güçlü bir iradeye ve ilmi araştırmaya dayalı bir olgudur, hidayet ise Allah'ın biz insanlara lütfettiği en güzel hediyesidir. Dinler arası diyalog olmaz! din adamları arasında kahve içilir, insanlığa saygınlık, barış ve esenlik mesajları verilir.

Kırcaali'de bizler, Belediye başkanımız sayesinde milli bayramlarımızı beraber kutluyoruz. Toplumumuz için Esenlik ve güzellik diliyoruz. Belediye başkanı Kırcaali halkına hizmet ederken, müftülük olarak ekibimizle birlikte Müslüman halkımızla beraber olmaya, irşad faaliyetleri yürütmeye ve onların din bilgilerini arttırmaya yönelik çaba sarf ediyoruz, hakeza papaz efendi de kendi kitlesine hizmet ediyor.
Değerli Müftüler, Bu toplantıların, hayırlara vesile olmasını niyaz ederim. Onlar sayesinde "Fikir teatisinde ve tecrübe paylaşımında bulunuyoruz".

Daha önce Bölge Müftüleri olarak, Pleven ve Sliven'de bir araya geldiklerini belirten Beyhan Mehmed, ziyaretler ile memleketin güzelliklerini müşahede ettiklerini, ziyaret edilen Bölge Müftülüğü 'nün konjektörünü müşahede ettiklerini ve böylelikle kendi aralarında "Hak adına" daha güzel bir kaynaşmaya nail olduklarını ve her bir bölgenin özelliklerine göre kendilerine hisseler aldıklarını paylaştı.

Selamlama konuşmasında, peder Petır ev sahibi Bölge Müftüsü Mehmed'e davetiyesinden dolayı, Bölge Müftülerine de teşriflerinden dolayı teşekkür etti. "Çarşıya para ile mezara dua ile gidilir" diyen Papaz Gerena, "Kırcaali'nin hoşgörü modelinden rahatsız olanlar şüphesiz ki var. Zaman zaman Başkan beyin davetleriyle bir araya gelme çabamız insanlık çabasıdır. İyi bir insan olmaktır. Totaliter dönem de kilise de, cami de yasaktı, bundan dolayıdır ki toplumumuzun din eğitimine olan ihtiyacı büyüktür" ifadelerinde bulundu.

Belediye Başkanı Müh. Hasan Aziz de misafirleri şu sözlerle selamladı: "Kırcaali'mize Hoş geldiniz, Şeref verdiniz, sizleri Kırcaali'de Müftümüz Beyhan Mehmed'in misafirleri olarak görmek bizleri de çok mutlu etti. Kırcaali Belediye Başkanı olarak, halkımı seviyorum ve onlara hizmet etmek ile onurlanıyorum. Belediye başkanı olarak, ben güçlü bir müftülük ve güçlü bir kilise teşkilatından ancak mutluluk duyabilirim. Toplumu etnik ve dinsel olarak ayırmadan hepsine aynı yakınlıkta duruyor, şehrimizin çehresini iyiden iye değiştirme çabaları sürdürüyorum. Halkın memnuniyeti, bizleri memnun ediyor. Tekraren Kırcaali'mize Hoş geldiniz, istişare toplantınızın hayırlara vesile olmasını niyaz ederim."

Bölge Müftüleri, bölgelerinin konjektörü ile ilgili bilgiler paylaşarak, verdikleri anlamlı hizmetleri ve yürüttükleri faaliyetleri paylaştılar.

Verimli tamamlanan istişare toplantısı sonrasında Bölge Müftüleri Kırcaali'de Cemaatle beraber öğlen namazını eda ettiler, Cemaate hitap ettiler, Ezan okudular, müezzinlik görevini yürüttüler. Halkla sohbet ettiler.

Bulgaristan'da açılan ilk İslami Neşriyat Kırtasiyesini ve Yeni hâlihazırda inşa edilen Cami'yi ziyaret ettiler.

Nalbantlar köyünde bulunan, 1428 yılında çivi kullanılmadan Ahşaptan inşa edilen "Yedikızlar" Camini ziyaret ettiler, ikindi namazlarını cemaatle beraber eda ettiler, sohbet ettiler.

Ardından Müftüler, Gümülcine Seçilmiş Müftülüğünü ziyaret ettiler. Mestanlı İlahiyat Lisesini ziyaret eden Müftüler orada konakladılar, Eğitim sürecinde okul idaresine ve meslektaşlara başarılar dilediler.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER