BÖLGEMİZİN İKİ AYRI YERİNDE KURBAN YAPILDICuma, 30 Nisan 2010

BÖLGEMİZİN İKİ AYRI YERİNDE KURBAN YAPILDIKırcaali ilinin iki ayrı ilçesinde kurban yapıldı. Hem Krumovgrat'ta (Koşukavak) hem de Ardino'nun (Eğridere) ilçesine bağlı Byal İzvor (Akpınar) köyünde acılar ve anılar tazelendi, dualar okundu, halk kenetlendi, kazanlar kaynadı, tarih unutulmadı...
Krumovgrat'ta 4 büyük baş kurban kesildi. Son birkaç ayda yaşanan acı olaylar üzerine Başkan Sebihan Mehmet'in girişimi, ırk, din, dil gözetmeyen halkın desteği ile kurbanlar kesildi. Kurbanların dualarını hem Bölge Müftüsü Nasuf Nasuf'un hem de Bölge Rahibi beraber okudular. Kentte 4 aralık günü Çocuklar Bakım Sosyal Yurdunda bulunan 15 ile 16 yaşında 3 genç hayatını kaybetmişti. Hoparlör diye yer mayınını radyoya bağlamaya çalışırken mayın patlamış ve bütün bölgeyi yasa boğmuştu. Bu acı yetmezmiş gibi 15 Mart 2010 tarihinde çöp kamyonun freni boşalmış, yolundaki terzi atölyesini yıkıp geçmişti. O esnada atölye içinde mezuniyet balosu için giysi provası yapan lise son sınıfı bir öğrenci ağır yaralanmıştı. Kentin üzerinden bu ölü toprağı atabilmek, sağlık ve bereket için kurbanlar kesildi.
Byal İzvor'daki kurban 1972-73 yıllarında Pomak Türkleri üzerende uygulanan "Soya dönüş-Bulgarlaştırma" asimilasyon olaylarında şehit düşen Kâzım İbrahim Paşa (1934 - 1972) anısına, anma töreni ve kurban yapıldı. Bölgeden epey insan katılmıştı. Dualar okundu, konuşmalar yapıldı ve şehidimizin Anıt Çeşmesine çelenkler konuldu. Çelen koyanlar arasında şehidin oğullarından biri olan, Basri Kâzım Paşa da vardı.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER