BÖLGEMİZİN YOLLARIPazartesi, 20 Nisan 2009

BÖLGEMİZİN YOLLARIYollar bir memleketin, bölgenin kan damarıdır. Düzgün yollar olmazsa sanayi de gelişmez. Ekonomisi yerinde sayar. Bölgemizin bu günkü yollarından söz açılınca yaşlılardan işittiklerimi hatırlıyorum: "Haskovo'dan yaya dönüyorduk. Arda nehri öyle bir taşmıştı ki, suların çekilmesini üç gün bekledik..." O zamanlar insanlar yaya yolculuk ediyormuş. Hükümet şehirden şehre, köyden köye yol yapmak için bütçeden para ayırmıyormuş. Az buçuk olan yollar, insanları beşer, onar gün angarya işletmekle, el kol gücüyle, öküz arabasıyla yapılıyormuş. Ben bu yapılan işleri de gördüm. Rodop dağları sarp ve taşlıktır. Bu yüzden de yol yapmak kolay değildir. Köylerin dağınıklığı ise başka güçlük yaratmaktadır. Buna rağmen Kırcaali iline bağlı Krumovgrad ilçesi idarecileri önce merkez sonra da diğer köyleri yollarla bağlama işlerinde büyük başarılara ulaştı. Krumovgrad - Tokaçka yolu üzerindeki ağaç köprü sellerden yıkılıyordu. Şimdi beton asma köprü yapıldı. Krumovgrad - Avren - Çerniçevo - Golyamo Kamenane yolunda tek köprü yoktu. Büyükdere taştığı zamanlar bu köylere bağlantı kesiliyordu.
Oraya da güzel bir köprü kuruldu. Krumovgrad - Potoçnitsa yolunun üzerindeki Krumovitsa ve Babalar çayında da köprü bulunmuyordu.
Artık çağdaş sistemlere uygun köprüleri vardır. Krumovgrad - Tihomir yolunda bulunan Kırkım çayına, Krumovgrad - Haskovo yoluna, Krumovgrad - Kırcaali yolundaki Gorna Kula köyü yakınında bulunan Burgas çayına köprüler yapıldı. Krumovgrad - İvaylovgrad arasındaki 60 kilometrelik yola yeni asfalt döşendi. Tokaçka - Malka Çinka - Zvezdel maden ocağına yeni asfalt yol açıldı. Bunlardan başka, bölge yollarının tümü tamir edildi. 350 kilometreden fazla asfalt döşendi. Bu yollarda yüzlerce yük kamyonundan başka, onlarca taksi dolaşmaktadır. Halkın yaşam koşullarının iyileşmesinde yolların da büyük önemi vardır. Bu hususta daha büyük başarılara ulaşmak amacıyla ileride Krumovgrad bölgesinde birbiriyle bağlanmayan köy değil, mahalle bile bırakılmayacaktır.


DİĞER HABERLER