BÖLGENİN SAĞLIK KARNESİ YAVAŞ YAVAŞ NETLİK KAZANIYORPerşembe, 23 Eylül 2010

BÖLGENİN SAĞLIK KARNESİ YAVAŞ YAVAŞ NETLİK KAZANIYORİl sağlık karnesinde dört adet sağlık merkezi belirlendi. Bunlar sırasıyla Kırcaali, Momçilgrat (Mestanlı), Krumovgrat (Koşukavak) ve Ardino'dur (Eğridere). Bu merkezlerde 123 çeşit hastane öncesi sağlık hizmeti, 145 çeşit diş sağlık hizmeti ve 112 + 2 uzman bakım gerktiren sağlık hizmeti doktorlar tarafından verilecek.

Hastane sağlık hizmetinde önerilen yatak kapasitesi aşağıdaki gibidir. İl hastanesi 330 yatak kapasiteli tedavi ve 20 yatak kapasiteli tedavi sonrası toplam 350 yatak kapasitesine sahip. Momçilgrat Çok Yönlü Etkin Sağlık Hizmeti veren "Dr. Sergey Rostovtsev" Hastanesi 25 yataklık iç hastalıklar bölümü, onar yataklık Çocuk Sağlığı ile Beyin ve sinir hastalıkları (nöroloji) bölümü, 8 yataklık Kadın doğum bölümü ve 20 yataklık hastalık sonrası tedavi bölümü ile toplam 73 yatak kapasitesine sahip. Krumovgrat Çok Yönlü Etkin Sağlık Hizmeti veren "Jivot (Hayat)" Hastanesi toplam 61 yatak kapasitesine sahip oluyor. Bunlardan 18'i İç hastalıklar, 18'i Çocuk Sağlığı, 8'i Kadın doğum ve yirmisi de tedavi sonrası bölmelere ayrılmış. Ardino Çok Yönlü Etkin Sağlık Hizmeti veren "Ardino" Hastanesine 20 yataklık İç hastalıklar bölümü, 15 yataklık Çocuk Sağlığı bölümü, 5 yataklık Kadın doğum ile 20 yataklık tedavi sonrası toplam 60 yatak kapasitesine sahip.

İl Sağlık Komisyonu oturumunda görüşülen önerilerle ilgili karar protokolü hafta sonuna kadar ilgili taraflarca imzalanacak. İl sağlık karnesi proje önerisi de Sağlık Bakanına sunulacak.DİĞER HABERLER