Bölgesel Sağlık Müfettişliği 17 Marta kadar sigara içilen yerleri tespit edecekÇarşamba, 23 Şubat 2011

Bölgesel Sağlık Müfettişliği 17 Marta kadar sigara içilen yerleri tespit edecekŞu ana kadar Halka açık yerlerde sigara içme yasağı talimatnamesini yerine getirmeme yüzünden Kırcaali Bölge Sağlık Müfettişliğine (BSM) üç ihbar ulaştığı bildiriliyor. Birisi Krumovgrad'ta tespit edilen bir durum. Orada iş yeri sahipleri kahvelerinde sigara içilip içilmediğine dair uyarı levhası asılmadığını haber ediliyor.
BSM görevlileri Sağlık Bakanlığının emri üzere 17 Marta kadar denetim yapılacağını hatırlatıyorlar. Sonuçların 20 Marta doğru hazır olup, halka açıklanacağı anlaşılıyor. Sağlık müfettişlerinin Kırcaali ilinde toplam 561 halka açık yapıyı denetledikleri belirtiliyor. Genel olarak sonuçta ciddi ihlalerin bulunmadığı vurgulanıyor.
BSM'nin Müdürü Doç. Dr. Jeni Staykova bu konuda iş yeri sahiplerine daima uzmanlarla danışmalarını öneriyor. Vatandaşların ihbarları 6 02 76 sayılı telefona verebileceklerini söylüyor. Ziyaret edilen okullarda müdürlerin havalandırma sistemi bulunan sigara içmek için ayrı bir yer belirledikleri tespit edildiği ortaya çıkıyor. 2011 yılının başından beri sigara içilen bir işletmede havalandırma sistemi olmadığı için ceza kesildiği açıklanıyor.
Restoranlar, meyhaneler, barlar, hoteller, garlar, hava limanları, ulaşım araçları, ofisler ve okullarda sadece sigara içmeye ayrılmış hava geçirmez, yalıtılmış oda varsa, buna izin veriliyor. Ayrıca sıkı kapatılan kapılar gerekli. 50 metre kareden küçük halka açık yerlerin sahipleri sigara içilip, içilmeyeceğini karar vererek, uygun tabelayı koymaları şarttır. Sağlık Bakanlığından sigara içmeyen birinin sigara kullanan biriyle müşterek yaşamasında ak ciğer kanserine yakalanması ihtimalini %20-30 arttırdığını hatırlatıyorlar.


DİĞER HABERLER