Borisov döneminde inşa edilen Balkan Akım doğal gaz boru hattı inşaatı incelenecekCuma, 13 Mayıs 2022

Borisov döneminde inşa edilen Balkan Akım doğal gaz boru hattı inşaatı incelenecek

Başbakan Kiril Petkov, kabine toplantısında Boyko Borisov hükümetinin yönetimi sırasında bütçeden sağlanan 3 milyar levalık kaynakla hızlı bir şekilde inşa edilen transit doğal gaz boru hattının inşaatında yolsuzluk yapılıp yapılmadığının incelenmesi üzere kapsamlı bir denetim yapılması için talimat vereceğini açıkladı. Rusya’dan Bulgaristan üzerinden Sırbistan'a gaz akışı sağlayan boru hattı, sadece bir yılda inşa edilmişti.

Petkov, ABD'ye yaptığı çalışma ziyareti sırasında ABD'li ortakların yolsuzluğu Rusya ve Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bölgemizi ve bir bütün olarak Avrupa'yı etkilemek için önemli bir araç olarak gördüklerini söylediklerini aktardı. Başbakanın ifadesine göre, kendisinin “Güney Akım”, Borisov'un ise “Balkan Akım” projesi olarak adlandırdığı boru hattı inşaatı buna bir örnektir.

Bugün hükümet, Avrupa Komisyonu'ndan elektrik ve doğal gaza uygulanan özel tüketim vergisinden istisna olması ve bunun sonucunda fiyatlarının düşürülmesi talebini değerlendirdi.

Petkov, haziran ayında ABD'de Gazprom Şirketi ve Avrupa’daki fiyatlardan daha düşük fiyatlara iki gemi ile sıvılaştırılmış gaz tedarik edilmesi konusunda anlaştığını ve Enerji Bakanlığının uzun vadeli bir sözleşme müzakerelerine devam edeceğini yineledi. Başbakan, “Bu, ilk kez Bulgaristan'ın gerçek bir doğal gaz tedarikinde kaynak ve güzergah çeşitlendirmesini sağlamasına imkan sunuyor. Bulgaristan vatandaşlarına en iyi fiyatlarla en güvenli doğal gaz teslimatları sağlanması ve sözleşme koşullarını tek taraflı olarak değiştiren bir tedarikçiye güvenmemeleri bizim için önemli bir meseledir” dedi.

Petkov’un ifadesine göre, ABD ziyareti sırasında Bulgaristan'ın sipariş ettiği F16 avcı uçaklarının yerini alacak uçak bulma konusunda büyük ilerleme kaydedildi. Başbakan, “Bulgaristan’ın hava sahasının korunmaya devam etmesi için de destek alacağız” diye kanaat getirdi.


DİĞER HABERLER