Borisov, Kuzey Makedonya Başbakanı olarak yeniden seçilen Zaev'i tebrik ettiPazartesi, 31 Ağustos 2020

Borisov, Kuzey Makedonya Başbakanı olarak yeniden seçilen Zaev'i tebrik ettiBaşbakan Boyko Borisov, Zoran Zaev'i seçim zaferi ve yeniden Kuzey Makedonya Başbakanı seçilmesinden dolayı tebrik etti.

Borisov, mevkidaşına gönderdiği tebrik mesajında şunları ifade etti: "Bulgaristan, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti vatandaşlarının Avrupa Birliği (AB) ailesinin bir parçası olma hakkını yorulmadan savunuyor" diye kaydetti.

Borisov, Bulgaristan'ın, AB'ye katılım sürecinin reform ve istikrar için kilit bir itici güç olacağı inancıyla en yakın komşusunun Avrupa geleceğine verdiği destek konusunda tutarlı olmaya devam ettiğini vurguladı.

Başbakan, 1 Ağustos 2017'de Dostluk, İyi Komşuluk ve İşbirliği Antlaşmasını Zaev ile bizzat imzaladıklarında ikili ilişkiler tarihinde yeni bir sayfa açmakla kalmadıklarını, aynı zamanda bölgedeki ülkelerin sorunlarını kendi başlarına çözme konusunda olgun, yetenekli ve azimli olduklarını dünyaya gösterdiklerine dikkat çekti.

Borisov, "Bu antlaşma ile ülkelerimiz, sınırın her iki tarafında iş dünyası ve insanlar arasında ekonomik işbirliğini, eğitim ve kültür bağlarını güçlendirmek için çalışmayı taahhüt etti. Başbakan, Bulgaristan ile Kuzey Makedonya Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin her zaman olması gerektiği düzeye - en yakın komşu ve dost ülke düzeyine çıkarılarak üç yıl önce olduğu gibi bugün de siyasetçilerin birinci isteğinin vatandaşlar için daha iyi bir gelecek sağlamak olacağına kanaat getirdi.

Borisov, her iki tarafın da sorumlu davranması gerektiğini ve 2017'de imzalanan sözleşmeyle belirlenen hedeflere ulaşma konusunda kararlı olması gerektiğini sözlerine ekledi. Başbakan, "Bu anlayışla Bulgaristan-Kuzey Makedonya Karma Tarih ve Eğitim Çok Disiplinli Uzman Komisyonunun yakında çalışmalarına yeniden başlayacağını ve Kuzey Makedonyalı üyelerinin yapıcı bir tutum ve tartışılan konularda anlaşmaya varmayı açıkça taahhüt vereceklerini içtenlikle umuyorum" diye belirtti.


DİĞER HABERLER