Borovitsa köyünde yapılan mevlide yaklaşık 500 kişi katıldıPazartesi, 28 Ağustos 2017

Borovitsa köyünde yapılan mevlide yaklaşık 500 kişi katıldı Ardino (Eğridere) İlçesi, Borovitsa (Çamdere) köyü, civar köyler Golobrad (Ali Kösehasanlar), Suhovo (Susuzburun), Kitnitsa (Yatacık), Dedino (Dedeler), Dolno Prahovo (Amatlar) ve Gorno Prahovo (Yukarı Tosçalı) sakinleri, Türkiye ve Batı Avrupa ülkelerinden gelen göçmenler olmak üzere yaklaşık 500 kişi, geleneksel olarak düzenlenen sağlık ve bereketine katıldılar.

Mevlit, Mirovets Mahallesi yakınlarında bulunan Türbeyani adlı yerde yapıldı. Mevlit programı Borovitsa köyü imamı Şevket Saliibrahim başta olmak üzere yerli imamlar tarafından icra edildi. Mevlide katılan herkese Dolno Prahovo köyünden Kazım Feyzullah ve Şaban Hasan tarafından hazırlanan 8 kazan keşkek ve 1 kazan pilav ikram edildi. Kurban eti ve yiyecekler için yapılan masraflar yerli halk ve Türkiye ve Avrupa ülkelerinde yaşayan göçmenler tarafından karşılandı. Artan pilav elde kalanlara gönderildi.

1992 yılında Borovitsa köyünden Türkiye'ye göç eden ve halihazırda İstanbul'da ikamet eden 67 yaşındaki öğretmen Recep Azizoğlu, "Bu güzel gelenekte yer aldığım için çok mutluyum. Eş-dost, akraba bir araya toplanıyor. İnsanlar, birbirlerini tanıyor ve birbirine yakınlaşıyor. Gurur duyabileceğimiz ve gelecek nesillere aktarabileceğimiz bu güzel gelenek sadece bizim yörede yaşatılıyor" diye ifade etti. Recep Azizoğlu mevlide, Azerbaycan'ın Bakü şehrinde dünyaya gelen eşi Zehra Azizoğlu ile birlikte geldi.

Ardino Belediye Meclis Başkanı Sezgin Bayram ve Bursa Eğridereliler Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mümin Gürpınar, mevlidi şereflendirdiler.

Dini merasim Borovitsa Muhtarlığı ve Cami Encümenliği tarafından organize edildi.

Borovitsa Muhtarı Aysel Mehmet, sponsorlara teşekkür etti.

Türbeyanı mevlidinin 50 yılı aşkın geçmişi var ve kalabalık ve bölgede en kalabalık katılım olan mevlitlerden biridir.


DİĞER HABERLER