Borovitsa’da geleneksel sağlık ve bereket mevlidi yapıldıPazartesi, 22 Ağustos 2022

Borovitsa’da geleneksel sağlık ve bereket mevlidi yapıldı

Ardino ilçesine bağlı (Eğridere) Borovitsa (Çamdere) köyü, civar köyler Kitnitsa (Yatacık), Dedino (Dedeler), Golobrad (Ali Kösehasanlar), Dolno Parhovo (Amatlar) ve Gorno Prahovo (Tosçalı) ile memleketlerine gelen Türkiye’den göçmenler ve Batı Avrupa'dan gurbetçiler olmak üzere yüzlerce kişi, Borovitsa’da düzenlenen geleneksel sağlık ve bereket mevlidine katıldılar.

Mevlit, Mirovets Mahallesi yakınlarında bulunan “Türbeyanı” adlı yerde yapıldı. Mevlit programı Borovitsa köyünde imamlık yapan Şefket Salibram başta olmak üzere yerli imamlar tarafından icra edildi. Mevlide katılan herkese Brezen (Halaçdere) köyünden usta aşçı Celil Ferat tarafından hazırlanan 6 kazan keşkek ikram edildi. Etli keşkek için gereken malzemeler yerli halk ve Türkiye ve Avrupa ülkelerinde yaşayan gurbetçiler tarafından karşılandı.

Dini merasime katılan resmi konuklar arasında Ardino Belediye Başkanı Müh. İzzet Şaban, Belediye Meclis Başkanı Sezgin Bayram, 47. Dönem Halk Meclisi Müh. Pavlin Krıstev, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Ardino İlçe Başkanı Şahin Bayramov, HÖH Gençlik Kolları Ardino İlçe Başkanı Recep Şakirov ve Ardino HÖH Kadın Kolları Başkanı Zülfiye İbramova yer aldılar.

Dini merasim Borovitsa Muhtarlığı ve Müslüman Encümenliği tarafından organize edildi.
Borovitsa Muhtarı Aysel Mehmet, verdikleri destek için sponsorlara teşekkür etti.

Türbeyanı mevlidinin 50 yılı aşkın geçmişi var ve bölgede en kalabalık katılım olan mevlitlerden biridir.

Güner ŞÜKRÜ


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER